Navigācijas ceļš

Stingrāki noteikumi bankām - 01/10/2008

Strauji lejupejoša Eiropas uzņēmumu akciju līkne un norūpējies biržas mākleris

Jauni noteikumi, kuru mērķis ir ierobežot tās banku darbības izpausmes, kas izraisījušas finanšu krīzi

Kaut arī bija cerība, ka krīze neizplatīsies ārpus ASV, sešu ES dalībvalstu valdības jau bijušas spiestas sniegt atbalstu finanšu institūcijām. ES pašlaik steidzamā kārtā pārbauda šos glābšanas plānus, lai nodrošinātu, ka tie nav pretrunā ar noteikumiem par to, kā valsts drīkst sniegt finansiālu atbalstu English uzņēmumiem.

Komisija sanācijas plānus vērtē atzinīgi, jo tie ir labs pārrobežu sadarbības piemērs. Dalībvalstu valdību sarunās iesaistījusies Eiropas Centrālā banka English, un arī Komisija uzmanīgi seko līdzi to norisei. Turklāt ECB ir divkāršojusi tās piedāvāto kredītlīdzekļu apjomu, piešķirot eirozonas (pašlaik tajā ir 15 valstis) bankām 120 miljardu eiro lielu aizdevumu uz 30 dienām.

ES valstu un valdību vadītāji ir ieplānojuši finanšu tirgū valdošo haosu apspriest sanāksmē, kas notiks oktobra vidū. Pašlaik tiek gatavoti ierosinājumi, kuru mērķis ir veikt nevis īstermiņa pasākumus, bet gan strukturālas pārmaiņas. Aizvien plašāk izskan aicinājumi sasaukt visas pasaules mēroga sanāksmi, kurā piedalītos augsta līmeņa amatpersonas un kuras mērķis būtu apspriest pašreizējo krīzi. Eiropas Savienība šo ideju atbalsta.

Komisija ir arī izteikusi aicinājumu ASV uzņemties atbildību par krīzes atrisināšanu, jo šajā situācijā ASV ir jāglābj ne vien sava, bet arī pasaules ekonomika. ASV likumdevēji ir noraidījuši ierosinājumu piešķirt 700 miljardu ASV dolāru lielu aizdevumu grūtībās nonākušām šīs valsts bankām un finanšu iestādēm.

Komisijas ierosinātie noteikumi attiecas uz finanšu produktiem, kas nodrošināti ar dažādas riska pakāpes hipotēku kopumu. Bankām, kas pārdod šādus produktus, būs jāpatur daļa šo hipotēku, tādējādi uzņemoties arī daļu riska. Savukārt investoriem būs rūpīgāk jāpārliecinās par to, vai viņu pirkto produktu vērtība tiešām ir tāda, kā tiek apgalvots. Sodi par šo noteikumu neievērošanu būs bargi.

Komisija arī ierosina izveidot uzraudzības iestādes tām bankām, kuras darbojas vairākās valstīs. Bankām tiks noteikti ierobežojumi, cik daudz naudas tās drīkst aizņemties viena no otras vai aizdot viena otrai. Pārējie Komisijas priekšlikumi attiecas uz bankas kapitāla novērtēšanas metodēm un to, kā vairākās valstīs strādājošām bankām jāfinansē savs ikdienas darbs.

Lai ierosinātais regulējums stātos spēkā, tas jāapstiprina 27 ES dalībvalstu valdībām, kā arī Eiropas Parlamentam.

Lasiet arī par ES vienoto tirgu DeutschEnglishfrançais .

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites