Navigačný riadok

Hospodárstvo rastie pomalšie, ako sa čakalo - 10/09/2008

Komisár Almunia s grafom predpokladaného hospodárskeho vývoja v pozadí

V čoraz komplikovanejšej globálnej hospodárskej situácii sa zhoršujú predpoklady rastu EÚ a inflácia neustupuje.

Podľa najnovšej predbežnej prognózy Komisie spomalí hospodársky rast EÚ v roku 2008 v porovnaní z jarnou prognózou z 2,0 %. na 1,4%. Pokles zaznamenala aj eurozóna z jarných 1,7 % na terajších 1,3 %.

Základné ekonomické ukazovatele eurozóny a EÚ ako celku sú uspokojivé, ale pochmúrna prognóza rastu sa opiera o niekoľko faktorov:

  • pretrvávajúca neistota v svetovom hospodárstve a spomalenie globálneho rastu napriek prudkému rastu nových ekonomík
  • napätie na finančných trhoch, ktoré prispelo k poklesu cien nehnuteľností na reálnejšie hodnoty a k oslabeniu ekonomických aktivít, ktoré zasiahlo niektoré krajiny EÚ zvlášť výrazne
  • ďalekosiahly pokles dôvery v rôznych krajinách a odvetviach.

 

Tento rok vinou zvýšenia cien energií a potravín zároveň vzrástla inflácia, hoci v súčasnosti cena ropy a ďalších surovín zo svojich rekordných letných úrovní opäť skĺzla. Podľa predpokladov inflácia v EÚ môže v roku 2008 dosiahnuť až 3,8 % (v eurozóne 3,6 %), aj keď v mnohom bude záležať na vývoji na komoditnom trhu a na tom, či sa vyššie ceny prejavia celkovým zdražovaním a rastom miezd.

Predbežná prognóza Komisie vychádza z aktualizovaných prognóz pre Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo, ktoré spolu tvoria približne 80 % HDP v EÚ. Ďalšia súborná prognóza hospodárstva EÚ je naplánovaná na 3. novembra 2008.

Prognóza v úplnom znení English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy