Ścieżka nawigacji

Wzrost gospodarczy wolniejszy niż się spodziewano - 10/09/2008

Komisarz Almunia na tle wykresu przedstawiającego prognozy gospodarcze

Przy coraz trudniejszej sytuacji w gospodarce światowej perspektywy wzrostu gospodarczego w UE maleją, a inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie.

Z najnowszej prognozy okresowej wynika, że w 2008 r. wzrost gospodarczy w UE wyniesie 1,4 proc. To 0,6 punktu procentowego mniej, niż przewidywały prognozy wiosenne. Prognozy dla strefy euro również okazały się słabsze niż przypuszczano wiosną: wzrost gospodarczy ma wynieść 1,3 proc. zamiast przewidywanego 1,7 proc.

Choć gospodarka poszczególnych państw strefy euro oraz całej UE jest stabilna, istnieje wiele czynników, które mają negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w perspektywie krótkoterminowej:

  • stale niepewna sytuacja gospodarki światowej oraz globalne spowolnienie gospodarcze, mimo silnego wzrostu rozwijających się gospodarek
  • napięcia na rynkach finansowych doprowadziły do „unormowania” cen nieruchomości oraz spowolniły działalność gospodarczą, co szczególnie odczuły niektóre państwa członkowskie
  • ogólny spadek zaufania w różnych krajach i sektorach.

 

Mimo iż ceny paliw i innych surowców spadły z najwyższego pułapu osiągniętego w okresie letnim, wzrost cen energii i żywności wpływał na inflację. Przewidywana stopa inflacji na 2008 r. została skorygowana w górę do 3,8 proc. dla UE (3,6 proc. dla strefy euro), jednak sytuacja będzie w dużej mierze zależeć od rozwoju rynków surowców i od tego jak przełoży się to na ogólny wzrost cen i wynagrodzeń.

Podstawą dla okresowej prognozy Komisji są zaktualizowane prognozy dla Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, które razem wytwarzają około 80 proc. PKB Unii. Kolejna ogólna prognoza dotycząca gospodarki UE ukaże się 3 listopada 2008 r.

Bardziej szczegółowe informacje English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki