Navigācijas ceļš

Ekonomiskā lejupslīde krasāka nekā gaidīts - 10/09/2008

Komisārs Almunja ar grafisku attēlu fonā, kas parāda ekonomiskās attīstības perspektīvas

Pastāvīgi pasliktinoties ekonomiskajai situācijai pasaulē, pasliktinās arī ES ekonomiskās izaugsmes perspektīvas, un inflācija vēl nav sākusi mazināties.

Saskaņā ar jaunāko Komisijas pagaidu prognozi češtinadanskDeutscheesti keelEnglishespañolfrançaisitalianolietuvių kalbamagyarMaltiNederlandspolskiportuguêsslovenčinaslovenščinasvenska ekonomiskajai izaugsmei Eiropas Savienībā 2008. gadā būtu jāsasniedz 1,4 %, nevis 2,0, kā plānoja pavasarī. Arī prognoze attiecībā uz eirozonu pasliktinājās – no 1,7 % pavasarī uz 1,3 % tagad.

Lai gan pamatrādītāji eirozonā un ES ekonomikā kopumā ir labi, izaugsmes izredzes īstermiņā joprojām ir drūmas vairāku faktoru dēļ:

  • pastāvīga nenoteiktība globālajā ekonomikā un vispārējās izaugsmes palēnināšanās – neskatoties uz stabilu izaugsmi "jaunajās ekonomikās"
  • saspringta situācija finanšu tirgos, kas izraisa mājokļu cenu krišanos un nostabilizēšanos, kā arī ekonomiskās aktivitātes mazināšanos; atsevišķas ES valstis šī tendence ir skārusi īpaši smagi
  • vispārēja uzticības mazināšanās visās valstīs un visās nozarēs.

 

Enerģijas un pārtikas cenu kāpums ir izraisījis inflāciju šogad, – lai gan naftas un citu preču cenas ir samazinājušās, salīdzinot ar līmeni, kuru tās bija sasniegušas šovasar. Prognozi attiecībā uz inflāciju 2008. gadā pārlaboja uz 3,8 % ES (3,6 % eirozonā) – bet daudz kas būs atkarīgs no attīstības preču tirgos un no tā, vai cenu pieaugums šajos tirgos izraisīs vispārēju kāpumu cenās un atalgojumā.

Šie aprēķini pamatojas uz atjauninātajām prognozēm Francijai, Itālijai, Lielbritānijai, Nīderlandei, Polijai, Spānijai un Vācijai, kas kopā veido aptuveni 80 % no ES IKP. Nākamā vispārējā ES ekonomikas prognoze gaidāma 2008. gada 3. novembrī.

Lasīt visu prognozi English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites