Cesta

Zpomalení ekonomiky výraznější, než se předpokládalo - 10/09/2008

Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia před grafem zobrazujícím ekonomický výhled

V čase přetrvávajících problémů ve světové ekonomice se výhledy pro hospodářský růst v EU zhoršily a inflace ještě nezačala klesat.

Podle nejnovější průběžné prognózy Komise má letos ekonomika EU růst o 1,4 %, což je mnohem méně než předpokládaná 2 % na jaře tohoto roku. Prognóza pro eurozónu byla také upravena z 1,7 % na jaře na 1,3 %.

Zatímco základy ekonomiky eurozóny a EU jako celku jsou pevné, pochmurné krátkodobé vyhlídky pro růst vysvětluje řada faktorů:

  • pokračující nejistota ve světové ekonomice a zpomalení celosvětového růstu – i přes značný růst rozvíjejících se ekonomik;
  • napětí na finančních trzích, které sráží ceny nemovitostí na udržitelnější úroveň a tlumí hospodářskou aktivitu, což zasáhlo velmi těžce některé země unie;
  • celkové oslabení důvěry v různých zemích a odvětvích.

 

Také rostoucí ceny energie a potravin přispěly letos k růstu inflace, i když ceny ropy a jiných komodit klesly po dosažení svého vrcholu v létě. Odhad inflace pro rok 2008 byl zvýšen na 3,8 % pro EU (3,6 % v eurozóně), avšak hodně bude záležet na vývoji na komoditních trzích a na tom, jestli se vysoké ceny zde promítnou také do inflace celkových cen a mezd.

Průběžná prognóza Komise je založena na aktualizovaných výhledech pro Francii, Itálii, Německo, Nizozemsko, Polsko, Spojené království a Španělsko, které společně vytvářejí téměř 80 % HDP Evropské unie. Příští komplexní prognóza vývoje ekonomiky EU bude zveřejněna 3. listopadu 2008.

Celá prognóza English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy