Ścieżka nawigacji

Wyższa akcyza na papierosy elementem unijnej kampanii antynikotynowej - 15/07/2008

Niedopałki papierosów

Minimalna stawka akcyzy, jaką kraje UE muszą nałożyć na papierosy i inne wyroby tytoniowe, ma stopniowo wzrosnąć – takie rozwiązanie proponuje Komisja, aby ograniczyć palenie i przemyt.

Propozycja Komisji dotycząca zredukowania różnic w stawkach akcyzy na wyroby tytoniowe obowiązujących w państwach UE oznacza, że w jedenastu spośród nich ceny papierosów mogą wzrosnąć o ponad 20 proc.

Projekt ten jest elementem polityki, która służyła do tej pory między innymi zwiększeniu ochrony przed wdychaniem dymu tytoniowego, skuteczniejszemu regulowaniu zawartości składników wyrobów tytoniowych oraz zaostrzeniu przepisów dotyczących reklam.

Chociaż środki te przyniosły efekty, okazało się, że najskuteczniejszą zachętą do rzucenia palenia, które jest główną przyczyną chorób i śmierci w UE, jest wzrost cen wyrobów tytoniowych.Proponowane przepisy spowodowałyby w ciągu następnych pięciu lat wzrost cen papierosów w 11 krajach o ponad 20 proc. (tak wynika z danych z 2006 r.). Największy skok cen odczuliby palacze w Polsce – o około 47 proc., a zaraz za nimi na Słowacji i w Bułgarii – o 36 proc.

Komisja stwierdziła, że podwyższenie minimalnej wysokości akcyzy powinno do 2014 r. doprowadzić do ograniczenia popytu na papierosy o 10 proc.

Projekt ten „wspiera unijną politykę mającą na celu ograniczenie palenia tytoniu i zmniejszenie różnic w cenach wyrobów tytoniowych w UE” – powiedział komisarz ds. podatków i ceł László Kovács.

„Pomoże to ograniczyć dokonywanie zakupów za granicą i stawić czoła nielegalnemu handlowi – zjawiska te negatywnie odbijają się na dochodach i realizacji celów politycznych państw członkowskich, które nakładają wysokie podatki, aby zniechęcić obywateli do palenia.”

Duże różnice w opodatkowaniu tytoniu w całej Unii zakłócają funkcjonowanie rynku – niektóre kraje nakładają akcyzę sześć razy wyższą od progu minimalnego.

W proponowanych przepisach wprowadzono by również nową definicję cygar, cygaretek i tytoniu fajkowego, które są objęte niższą stawką opodatkowania, chociaż także są szkodliwe dla zdrowia. Nowa definicja uniemożliwiłaby sprzedawanie w tej kategorii produktów tytoniopodobnych i drobno krojonego tytoniu.

W latach 2002–2006 sprzedaż papierosów w UE spadła o ponad 10 proc., wzrosła za to sprzedaż drobno krojonego tytoniu – również o 10 proc.

Więcej na temat akcyz na tytoń w UE DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki