Navigācijas ceļš

Lielāki tabakas nodokļi ES ierocis pret smēķēšanu - 15/07/2008

Cigarešu izsmēķi

Priekšlikumā, kā samazināt smēķēšanu un smēķu kontrabandu, ierosināts pakāpeniski palielināt minimālo nodokli, ar ko ES dalībvalstīm jāapliek cigarešu un tabakas pārdošana.

Ja pieņems Komisijas priekšlikumu samazināt tabakas nodokļu atšķirības starp ES dalībvalstīm, tad 11 valstīs cigarešu cenas pieaugs par vairāk nekā 20 %.

Šis priekšlikums ir viens no politiskajiem pasākumiem ar mērķi pasargāt cilvēkus no tabakas dūmiem, precīzāk reglamentēt, kāda informācija norādāma uz tabakas izstrādājumiem, un stingrāk cenzēt reklāmas.

Lai arī šie pasākumi ir bijuši noderīgi, vislabākā metode atturēšanai no smēķēšanas, vienam no izplatītākajiem slimību un nāves cēloņiem ES, tomēr ir tabakas izstrādājumu cenas palielināšana.Priekšlikumā ieteikts nākamo piecu gadu laikā cigarešu cenas 11 valstīs palielināt par vairāk nekā 20 %, izejot no cenām 2006. gadā.Vislielāko cenu kāpumu izjustu Polijas smēķētāji — aptuveni par 47 %, kam sekotu Slovākija un Bulgārija ar 36 %.

Komisija norādījusi, ka, palielinot minimālo akcīzes nodokli, pieprasījums pēc cigaretēm līdz 2014. gadam samazinātos par 10 %.

Nodokļu politikas un muitas komisārs Lāslo Kovāčs paskaidroja, ka priekšlikums „atbilst ES politikai samazināt tabakas patēriņu un tabakas izstrādājumu cenu līmeņa atšķirības Eiropas Savienībā”.

„Tas palīdzēs ierobežot tabakas izstrādājumu pirkšanu citās valstīs un cīnīties pret nelegālo tirdzniecību, kas dalībvalstīm laupa ieņēmumus un neļauj sasniegt veselības aizsardzības mērķus”.

ES valstu vidū pastāv lielas tabakas nodokļu atšķirības, kas kropļo tirgu. Dažās dalībvalstīs šis nodoklis pat sešas reizes pārsniedz noteikto minimumu.

Cigāriem, cigarilliem un pīpju tabakai noteikts mazāks nodoklis, kaut gan tie tāpat ir kaitīgi veselībai. Tāpēc priekšlikumā ierosināts mainīt šo izstrādājumu definīciju.Jaunā definīcija liegs pārdot cigaretēm līdzīgus izstrādājumus un sasmalcinātu tabaku šajā kategorijā.

No 2002. līdz 2006. gadam cigarešu patēriņš Eiropas Savienībā kritās par vairāk nekā 10 %, toties par 10 % pieauga sasmalcinātās tabakas patēriņš.

Vēl par tabakas nodokļiem ES DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites