Naršymo kelias

Kovodama su rūkymu ES siekia didinti tabako akcizus - 15/07/2008

Cigarečių nuorūkos

Kovodama su rūkymu ir tabako gaminių kontrabanda, Komisija ES šalims siūlo laipsniškai didinti minimalias prekybos cigaretėmis ir tabaku mokesčių normas.

Komisija siūlo sumažinti tabako akcizų skirtumus Europos Sąjungoje. Dėl to 11 ES šalių cigarečių kainos turėtų padidėti daugiau kaip 20 %.

Šis pasiūlymas įeina į politinių priemonių paketą, kuriuo siekiama užtikrinti didesnę apsaugą nuo tabako dūmų poveikio, geriau reglamentuoti tabako gaminių sudėtį ir nustatyti griežtesnius tabako gaminių reklamos apribojimus.

Visos šios kovos su rūkymu priemonės yra naudingos, bet tabako gaminių kainų padidinimas yra veiksmingiausias būdas skatinti žmones mesti rūkyti. Rūkymas – viena svarbiausių ES piliečių susirgimų ir mirties priežasčių. Įgyvendinus šį pasiūlymą, cigarečių kainos, palyginti su 2006 m. kainomis, 11 ES per penkerius metus turėtų padidėti daugiau kaip 20 %. Kainų skirtumą (47 %) labiausiai pajus Lenkijos rūkaliai. Slovakijoje ir Bulgarijoje kainos padidės 36 %.

Komisijos tvirtinimu, dėl didesnių minimalių akcizų normų cigarečių paklausa iki 2014m. sumažės 10 %.

Už mokesčius ir muitų sąjungą atsakingas Europos Komisijos narys László Kovácsas pažymėjo, kad šiuo pasiūlymu „remiama ES tabako gaminių vartojimo ir jų kainų skirtumų ES mažinimo politika.

Įgyvendinus pasiūlymą sumažės į kitas šalis pirkti cigarečių važiuojančių rūkalių ir bus pažabota nelegali prekyba. Valstybės narės, kurios kovodamos su rūkymu taiko didelius tabako gaminių akcizus, dėl šios veiklos patiria biudžeto pajamų nuostolių, o jų visuomenės sveikatai keliamas pavojus.“

Dėl didelių skirtumų tabako gaminių apmokestinimo srityje iškraipoma ES rinka: kai kuriose ES šalyse tabako mokesčiai yra šešis kartus didesni nei leistina minimali mokesčių norma.

Pasiūlyme taip pat naujai apibrėžiami cigarai, cigarilės ir pypkių tabakas. Nepaisant to, kad šie gaminiai taip pat kenkia sveikatai, jiems šiuo metu taikomos mažesnės mokesčių normos. Įsigaliojus naujoms apibrėžtims, į cigaretes panašūs gaminiai ir smulkintas tabakas mažesnio apmokestinimo kategorijai nebepriklausys.

Nuo 2002 m. iki 2006 m. cigarečių vartojimas ES sumažėjo daugiau kaip 10 %, bet 10 % išaugo smulkinto tabako vartojimas.

Daugiau apie tabako gaminių apmokestinimą ES DeutschEnglishfrançais.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos