Ścieżka nawigacji

Finanse publiczne – potrzebne reformy - 25/06/2008

Dłoń trzymająca monetę euro na tle portmonetki

Sytuacja budżetowa w krajach UE wygląda lepiej − jednak uzdrowienie finansów publicznych wymaga dalszych działań.

UE nie może spocząć na laurach w staraniach o uzdrowienie finansów publicznych w krajach członkowskich.Pomimo widocznej poprawy w bilansach za rok 2007, rządy państw UE powinny podjąć działania w celu zapewnienia stabilności finansowej, długoterminowego wzrostu gospodarczego oraz sprawnego funkcjonowania euro.Oto główne przesłanie nowego dokumentu Komisji w sprawie finansów publicznych.

Rządy krajów UE mają duże pole do działania.Tegoroczne sprawozdanie Komisji w sprawie finansów publicznych wzywa do zastosowania wszechstronnego podejścia w polityce fiskalnej − zwłaszcza jeśli chodzi o opodatkowanie i wydatki − w celu promowania wzrostu i konkurencyjności.

Najważniejsze kwestie

  • Dobry stan finansów publicznych ma pierwszorzędne znaczenie.W krajach, w których dług publiczny jest wysoki, wzrost gospodarczy w średniej perspektywie czasowej jest znacznie niższy, ponieważ wyższy poziom kredytów zaciąganych przez rządy prowadzi do wzrostu stóp procentowych i zniechęca inwestorów prywatnych.
  • Silnie rozwinięta administracja publiczna może hamować wzrost gospodarczy dużymi obciążeniami podatkowymi i nieefektywnym wykorzystaniem zasobów publicznych.
  • Środki publiczne należy kierować przede wszystkim w te obszary, w których rynki nie funkcjonują w sposób skuteczny oraz te, które związane są z dobrami użyteczności publicznej (opieka medyczna, edukacja itp.)
  •  Wyższy wzrost gospodarczy jest bardziej prawdopodobny wówczas gdy rządy wprowadzają podatki, które nie zniechęcają do inwestycji i zachęcają do zatrudniania pracowników.


W oparciu o przeprowadzoną w 2005 roku reformę paktu na rzecz stabilności i wzrostu oraz najnowsze analizy podsumowujące dziesięciolecie euro, sprawozdanie wysuwa również pewne propozycje, które mają posłużyć utrzymaniu dobrej kondycji finansów publicznych w poszczególnych krajach:

  • bardziej systematyczna i wszechstronna sprawozdawczość,
  • uwzględnianie informacji o osiągniętych wynikach w podejmowaniu decyzji dotyczących budżetu,
  • bardziej wydajne systemy podatkowe,
  • regularne przeglądy finansów publicznych.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki