Naršymo kelias

Eurui dešimt metų - 07/05/2008

 Piešinyje vaikinas ant euro monetos piešia žvaigždes

ES švenčia dešimtąjį euro įvedimo jubiliejų. Euro zonos durys 2009 m. atsivers ir Slovakijai.

Prieš dešimtį metų, 1998 m. gegužės mėn., ES vadovai priėmė istorinį sprendimą sukurti bendrą valiutą eurą. Sulig oficialiu euro įvedimu 1999 m. sausio mėn. gimė Ekonominė ir pinigų sąjunga (EMU).

Šiandien bendra valiuta ir integruotos ES rinkos privalumais 15 šalių naudojasi apie 320 mln. europiečių, t. y. daugiau nei JAV gyventojų.

 Euro įvedimas padėjo patikimai valdyti viešuosius finansus ir įgyvendinti makroekonomikos politiką. Dėl to sukurta naujų darbo vietų.

‑{}‑2007 m. vidutinis biudžeto deficitas ES šalyse pasiekė žemiausią ribą – 0,6 % BVP (paskutiniaisiais dviem XX a. dešimtmečiais – 4 %). Atsižvelgusi į sėkmingą ekonomikos vystymąsi šiandien Komisija pasiūlė Tarybai baigti Čekijos, Italijos, Portugalijos ir Slovakijos perviršinio deficito priežiūros procedūras.

Siekiant ir toliau užtikrinti sėkmingą ekonomikos vystymosi raidą, parengtas ES politikos dokumentas English, kuriame apžvelgiami per 10 metų nuo euro įvedimo pasiekti laimėjimai ir klausiama suinteresuotųjų subjektų, kaip ir kokiais euro privalumais būtų galima pasinaudoti ateityje.

Ekonominė ir pinigų sąjunga, kuri yra labai svarbi ES integracijos proceso dalis, per ateinančius metus turės būti reformuota, siekiant tinkamai kovoti su globalizacijos, gamtinių išteklių nepakankamumo ir visuomenės senėjimo problemomis.

Šiandien taip pat paskelbta ataskaita English, kurioje tvirtinama, kad Slovakija atitinka prisijungimo prie euro zonos reikalavimus. Jos kainos ir valiutų keitimo kursai stabilūs, palūkanų normos, vyriausybės deficitas ir skola – maži, o nacionaliniai teisės aktai yra suderinti su ES teise. Komisija pasiūlys Slovakiją į euro zoną priimti 2009 m. sausio 1 d.

Kitos įvertintos ES šalys (kurių didžioji dalis yra Rytų Europos šalys, taip pat Švedija) neatitinka euro zonos narystės kriterijų.

Daugiau apie ES ekonomiką

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos