Navigačný riadok

Hlasovali sme o návrhu euromince - 25/02/2008

Návrh pamätnej euromince

Pri príležitosti 10-eho výročia jednotnej meny vybrali Európania nový návrh pamätnej dvojeurovej mince.

Víťazný návrh nájdete na webových stránkach o eurominci.

V roku 2009 uplynie desať rokov, odkedy sa hospodárska a menová únia pretavila do spoločnej meny euro. Pri tejto príležitosti vydajú krajiny eurozóny špeciálnu dvojeurovú mincu.

V internetovom hlasovaní o podobe tejto mince si mohla európska verejnosť vybrať z 5 návrhov, na ktorých sa zhodli riaditelia európskych mincovní.

Hlasovanie bolo spustené 31. januára a zúčastnilo sa na ňom 141 675 občanov EÚ. Autorom víťazného návrhu, ktorý získal 41,48 % hlasov, je George Stamatopoulos, sochár Gréckej národnej banky.

V januári 2009 vyrobí 15 krajín eurozóny na základe tohto návrhu takmer 90 miliónov mincí.

Bude to druhá pamätná minca, ktorú spoločne vydajú všetky krajiny eurozóny. Prvá pochádza z roku 2007, keď sme slávili 50. výročie zakladajúcej zmluvy EÚ. Bežné euromince majú jednu štandardnú, vo všetkých krajinách rovnakú stranu, a druhú venovanú národným motívom – osobnostiam, symbolom alebo vládnucim panovníkom.

Pamätné mince sú vždy v hodnote dvoch eur. Môžete ich podobne ako všetky eurá kdekoľvek v eurozóne minúť, ale mnohé pravdepodobne skončia u zberateľov.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy