Cesta

Výsledky soutěže na návrh nové euromince - 25/02/2008

Návrhy pamětní euromince

Občané EU vybrali podobu pamětní dvoueurové mince, která bude vydána u příležitosti desátého výročí existence jednotné měny.

Na vítězný návrh se můžete podívat na internetových stránkách soutěže.

V roce 2009 tomu bude deset let, co hospodářská a měnová unie DeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoMaltiNederlandsRomânaslovenčinaslovenščinasuomi zavedla euro. U této příležitosti vydají země eurozóny zvláštní 2eurovou minci.

Občané měli možnost volit z 5 návrhů, které do užšího kola vybrali ředitelé evropských mincoven.

Od 31.ledna, kdy internetové hlasování začalo, se jej zúčastnilo 141 675 obyvatel EU. Vítězným návrhem se s 41,48 % hlasů stalo dílo rytce řecké centrální banky Georgiose Stamatopoulose.

V lednu 2009 vydá 15 zemí eurozóny něco kolem 90 milionů kusů mince s tímto novým návrhem.

Bude to druhá pamětní mince, kterou vydají společně všechny země eurozóny. První pamětní mince byla vyražena v roce 2007 u příležitosti 50. výročí podepsání Římské smlouvy. Běžné euromince mají jednu standardní stranu, která je společná všem zemím, a jednu „národní“ stranu s osobnostmi, symboly nebo vládnoucími monarchy té které země.

Pamětní mince jsou vydávány vždy v hodnotě 2 eur. Jako se všemi eury lze i s těmito mincemi platit kdekoli v eurozóně, avšak mnoho jich pravděpodobně skoupí sběratelé.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy