Ścieżka nawigacji

Jednolity rynek działa coraz sprawniej - 15/02/2008

Kobieta w supermarkecie czytająca informacje na puszce konserwy

Kraje UE w rekordowym tempie dostosowują się do zasad rynku wewnętrznego.

Dzięki jednolitemu rynkowi europejskiemu DeutschEnglishfrançais mamy do wyboru więcej towarów i usług, wyższej jakości i po niższych cenach. Dzieje się tak dlatego, że państwa członkowskie dostosowują się do wspólnych przepisów ustanawianych na szczeblu UE i wdrażają je do swego prawodawstwa krajowego.

Według najnowszego podsumowania półrocznego DeutschEnglishfrançais, tzw. tabeli wyników rynku wewnętrznego, średni odsetek dyrektyw dotyczących rynku wewnętrznego, które nie zostały terminowo wdrożone do prawa krajowego, zmniejszył się z 1,6 proc. w czerwcu 2007 r. do 1,2 proc. (czyli jest znacznie niższy niż cel tymczasowy wynoszący 1,5 proc., który przywódcy państw UE ustalili w 2001 r.).  

„To doskonały wynik” – powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego DeutschEnglishfrançais Charlie McCreevy. „Aby rynek wewnętrzny mógł skutecznie funkcjonować, odpowiednie przepisy muszą być stosowane poprawnie i terminowo. Teraz musimy kontynuować nasze starania, aby osiągnąć nowy cel wynoszący 1 proc.”

W tabeli po raz pierwszy przedstawiono osiągnięcia wszystkich 27 państw członkowskich. Bułgarii i Rumunii niezmiernie szybko udało się wdrożyć dorobek prawny w zakresie rynku wewnętrznego. Średni deficyt transpozycji w tych krajach wynosi 0,8 proc. Słowacja znajduje się na pierwszym miejscu i od osiągnięcia deficytu transpozycji na poziomie 0 proc. dzieli ją tylko 9 dyrektyw. Tuż za nią – z 10 zaległymi dyrektywami – plasują się Dania, Łotwa i Litwa.

Przeciwko krajom, które nie wdrożyły dorobku prawnego w terminie, wszczynane jest postępowanie w sprawie naruszenia przepisów. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Włochom udało się zmniejszyć liczbę spraw związanych z naruszeniem przepisów o 19, jednak nadal są one krajem, przeciw któremu prowadzi się ich najwięcej. Największa liczba postępowań dotyczy naruszenia przepisów w dziedzinie środowiska, podatków i unii celnej, energii i transportu oraz zatrudnienia.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki