Navigačný riadok

Vyberte vzhľad novej euromince - 08/02/2008

Návrhy pamätnej euromince

Európania hlasujú o novú pamätnú 2-eurovú mincu pripomínajúcu 10. výročie jednotnej meny.

Na oslavu desiateho výročia eura a Európskej menovej únie vydá v roku 2009 všetkých súčasných 15 krajín eurozóny novú pamätnú euromincu v nominálnej hodnote 2 eur.

Prvotná súťaž o návrh novej euromince prebehla na úrovni národných mincovní jednotlivých štátov eurozóny. Z predstavených návrhov si teraz verejnosť môže vybrať víťazný návrh hlasovaním na osobitnej internetovej stránke venovanej návrhu euromince.

Hlasovanie bude ukončené 22. februára 2008 a víťazný návrh bude oznámený o 3 dni neskôr. Ak sa zapojíte do hlasovania, môžete vyhrať hodnotnú sadu euromincí pre zberateľov.

Dňa 1. januára 1999 sa euro stalo novou menou 11 štátov EÚ, ktoré sa zároveň dohodli, že ich menové politiky bude spoločne zastrešovať Európska centrálna banka English. Národné bankovky a mince ostali v obehu ešte ďalšie tri roky, ale ich výmenný kurz vzhľadom na euro bol pevne stanovený. Eurobankovkami a euromincami boli nahradené v roku 2002.

Hospodárska a menová únia predstavuje politický a hospodársky rámec, ktorý slúži na podporu eura a dopĺňa jednotný trh EÚ. Hospodárska a menová únia významnou mierou pomohla k nízkej inflácii a úrokom, čo prináša úžitok spotrebiteľom a spoločnostiam a podnietila zdravé a udržateľné verejné financie. Jednotná mena priniesla zrušenie zmenárenských poplatkov a bežným ľuďom aj podnikom uľahčila porovnávanie cien v 15 krajinách, ktoré v súčasnosti tvoria eurozónu.

Desať rokov po svojom uvedení si euro vybudovalo povesť silnej a stabilnej meny, ktorá sa natrvalo zaradila medzi celosvetové meny danskDeutscheesti keelελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianolatviešu valodalietuviu kalbaMaltiNederlandsportuguêssuomisvenska.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy