Ścieżka nawigacji

Wybieramy nowe euro - 08/02/2008

Projekty okolicznościowej monety euro

Z okazji dziesięciolecia wspólnej waluty Europejczycy mogą wybrać w drodze głosowania najatrakcyjniejszy ich zdaniem projekt okolicznościowej monety euro.

W roku 2009 − z okazji dziesiątych urodziny euro DeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisMaltislovenčina oraz Unii Gospodarczej i Walutowej − w piętnastu krajach strefy euro wejdą do obiegu okolicznościowe monety o nominale 2 euro o wspólnym wzorze.

Na podstawie konkursu zorganizowanego wśród mennic narodowych z krajów strefy euro dokonano wstępnego wyboru kilku wzorów. Zwycięski wzór zostanie wybrany w drodze głosowania prowadzonego na specjalnej stronie internetowej.

Głosować można do 22 lutego 2008 r., a wyniki będą znane trzy dni później. Ci, którzy zagłosują na zwycięski projekt, mają szansę wygrać zestaw cennych kolekcjonerskich monet euro.

1 stycznia 1999 r. euro stało się walutą jedenastu krajów UE i wprowadzono jednolitą politykę pieniężną pod nadzorem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) English. Krajowe banknoty i monety funkcjonowały w obiegu przez kolejne trzy lata, ale ze względu na stały kurs w stosunku do euro faktycznie różniły się od niego jedynie wyglądem. W 2002 r. zastąpiły je banknoty i monety euro.

Podstawą dla euro i unijnego wspólnego rynku są ramy polityczne i ekonomiczne znane pod nazwą Unii Gospodarczej i Walutowej DeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisslovenčina. Służą one utrzymywaniu inflacji oraz stóp procentowych na niskim poziomie, z myślą o konsumentach i firmach, oraz pomagają zapewnić stabilność finansów publicznych. Wspólna waluta umożliwiła zniesienie kosztów wymiany i ułatwiła handel oraz porównywanie cen pomiędzy piętnastoma krajami będącymi obecnie członkami strefy euro.

Po dziesięciu latach euro jest silną i stabilną walutą, która umacnia swoją pozycję jako światowa waluta danskDeutscheesti keelελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianolatviešu valodalietuviu kalbaMaltiNederlandsportuguêssuomisvenska.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki