Cesta

Navrhněte nové euro - 08/02/2008

Návrhy pamětní euromince

Občané EU mohou zvolit návrh nové pamětní dvoueurové mince, která bude vydána u příležitosti desátého výročí jednotné měny.

U příležitosti desátého výročí existence eura DeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisMaltislovenčina a evropské měnové unie vydá v roce 2009 všech 15 zemí eurozóny pamětní 2eurovou minci s novým designem.

Po skončení soutěže mezi jednotlivými národnímu mincovnami eurozóny, z nichž každá předložila několik návrhů, mohou nyní občané zvolit vítězný design ve veřejném hlasování na zvláštních internetových stránkách.

Hlasování skončí 22. února 2008 a vítězný návrh bude vyhlášen o tři dny později. Pokud byste pro tento vítězný návrh hlasovali, máte šanci vyhrát soubor euromincí velké sběratelské hodnoty.

Dne 1. ledna 1999 se euro stalo novou měnou 11 členských států EU a pod dohledem Evropské centrální banky English byla zavedena jednotná měnová politika. Bankovky a mince národních měn se pak používaly ještě tři roky, ale jelikož jejich hodnota vůči euru byla pevně stanovena, byly to vlastně ekvivalenty eura. V roce 2002 byly fyzicky nahrazeny bankovkami a mincemi eura.

Hospodářská a měnová unie DeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisslovenčina je politický a hospodářský rámec, který podporuje euro a doplňuje jednotný trh EU. Pomáhá udržovat nízkou inflaci a úrokové sazby, což je přínosem pro spotřebitele a podniky, a podporuje zdravé veřejné finance. Díky jednotné měně odpadly náklady na směnu rozdílných měn, usnadnil se obchod a lze snadno porovnávat ceny v 15 zemích, které v současné době eurozónu tvoří.

Deset let po uvedení do oběhu je euro silná a stabilní měna, která se stala jednou z nejuznávanějších světových měn danskDeutscheesti keelελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianolatviešu valodalietuviu kalbaMaltiNederlandsportuguêssuomisvenska.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy