Navigačný riadok

Úverový trh otvára brány konkurencii - 16/01/2008

Eurobankovky a kalkulačka

Jednotný európsky trh spotrebných úverov by mal priniesť širší výber a lepšie ceny.

Ak ste niekedy kúpili práčku alebo televízor na splátky alebo ste pri nákupe v obchode využili možnosť úveru, možno vás bude zaujímať, že ceny pôžičiek sa v Európe rôznia. Rozdiel v úverových sadzbách medzi jednotlivými krajinami môže dosiahnuť až 6 %. Napríklad vo Fínsku platia spotrebitelia za úvery len 6,3 %, zatiaľ čo v Portugalsku je to až 12,2 %. EÚ sa rozhodla zasiahnuť, aby sa tieto rozdiely vyrovnali.

Zákon o spotrebných úveroch, schválený Európskym parlamentom 16. januára, prináša výhody jednotného európskeho trhu do finančných služieb English pre súkromné osoby. Spotrebitelia sa odteraz budú môcť obzerať po najvýhodnejších ponukách bánk a úverových spoločností v iných krajinách EÚ.

Keďže reklama na úvery musí poskytovať tie isté základné informácie v celej Európe, novým heslom dňa sa stane transparentnosť a práva spotrebiteľov. Vďaka tomu bude jednoduchšie porovnávať konkrétne údaje ako úrokové sadzby a poplatky za omeškanie. V celej EÚ sa bude používať štandardný formulár, aby bola jednoznačne vyjadrená cena pôžičky.

Ak podpíšete zmluvu, ale zmeníte názor, budete mať ešte 14 dní na jej zrušenie. To znamená nové práva pre takmer polovicu EÚ. Spotrebitelia už nebudú pokutovaní za unáhlené rozhodnutia pod tlakom. A zvýši sa aj konkurencieschopnosť veriteľov, ktorí budú musieť vynakladať viac úsilia, aby sa ich zákazníci neobrátili inam.

Nové právne predpisy sa týkajú pôžičiek od 200 do 75 000 eur. Nezahŕňajú hypotéky ani kreditné karty. Spodná hranica bola nastavená tak, aby pokryla rýchle úvery uzatvárané telefonicky prostredníctvom textových správ. Tento spôsob, ktorý umožňuje prevod peňazí do 15 minút, je na vzostupe a najväčšiu popularitu má vo Švédsku a v Estónsku.

Spotrebný úver English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy