Ścieżka nawigacji

Rynek kredytów otwiera się na konkurencję - 16/01/2008

Banknoty euro i kalkulator

Połączenie europejskich rynków kredytów konsumenckich oznacza większy wybór i korzystniejsze ceny.

Jeśli zdarzyło się Państwu kupić pralkę lub telewizor na raty, może Państwa zainteresować fakt, że koszty kredytu w całej Europie są zróżnicowane. W zależności od kraju różnice w stopach oprocentowania kredytów konsumenckich mogą sięgać nawet 6 proc. I tak w Finlandii konsumenci zapłacą odsetki w wysokości zaledwie 6,3 proc., podczas gdy w Portugalii – aż 12,2 proc. W obliczu takich rozbieżności Unia postawiła sobie za cel ujednolicenie zasad obowiązujących w tym zakresie.

Nowe przepisy dotyczące kredytów konsumenckich, które Parlament Europejski zatwierdził 16 stycznia, rozciągają korzyści płynące z europejskiego wspólnego rynku na usługi finansowe English. Konsumenci będą teraz mogli rozejrzeć się za najlepszą ofertą dostępną w bankach i instytucjach kredytowych w innych krajach UE.

Nowymi motywami przewodnimi staną się teraz prawa konsumentów i przejrzystość, gdyż reklamy kredytów w całej Europie muszą zawierać te same najważniejsze informacje. Wymóg ten ułatwi porównywanie takich szczegółów ofert, jak wysokość stóp procentowych czy opłat za niedotrzymanie terminu. W całej Unii będzie poza tym obowiązywać jeden wzór formularza, który zapewni przedstawianie kosztów kredytu w przejrzysty sposób.

Po podpisaniu umowy klient będzie miał 14 dni na jej anulowanie w przypadku rozmyślenia się. Dla niektórych państw UE jest to nowa zasada oznaczająca poszerzenie praw konsumentów, którzy nie będą już musieli ponosić skutków decyzji podjętej naprędce i pod presją. Natomiast instytucje kredytowe staną się bardziej konkurencyjne, gdyż będą musiały zacząć zabiegać o klientów.

Nowe przepisy dotyczą kredytów w wysokości od 200 do 75 000 euro. Nie obejmują one kredytów hipotecznych ani kart obciążeniowych. Dolny pułap wprowadzono po to, aby objąć zakresem stosowania szybkie pożyczki uzyskiwane za pośrednictwem SMS-ów wysyłanych z telefonów komórkowych. Tego rodzaju usługa, w ramach której pieniądze są przesyłane klientowi w ciągu 15 minut, coraz bardziej zyskuje na popularności, zwłaszcza w Szwecji i Estonii.

Kredyty konsumenckie English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki