Cesta

Trh spotřebitelských úvěrů se otevírá hospodářské soutěži - 16/01/2008

Eurobankovky a kalkulačka

Sjednocení evropského trhu se spotřebitelskými úvěry by mělo přinést větší výběr a nižší ceny.

Pokud jste někdy při nákupu pračky či televize využili nabídky spotřebitelského úvěru, možná vás bude zajímat informace, že náklady na úvěry se v jednotlivých zemích EU podstatně liší. Rozdíl v sazbách přitom může činit až 6 %: zatímco ve Finsku zákazníci platí pouze 6,3 %, v Portugalsku je to plných 12,2 %. EU se nyní rozhodla tuto situaci napravit.

Směrnice o spotřebitelských úvěrech, již Evropský parlament schválil 16. ledna, přináší výhody jednotného trhu do oblasti maloobchodních finančních služeb English. Spotřebitelé budou nyní moci využívat nejlepších nabídek bank a jiných úvěrových institucí z celé EU.

Reklamy na úvěry budou muset poskytovat stejné základní informace v celé EU, čímž se posílí transparentnost a ochrana práv spotřebitelů. Bude tak snazší srovnávat například úrokové sazby a poplatky v případě nesplacení úvěru. V celé EU se bude používat standardní formulář, v němž budou jasně uvedeny náklady na úvěr.

Po podpisu smlouvy budou mít spotřebitelé ještě čtrnáctidenní lhůtu, během níž budou moci smlouvu zrušit – toto právo bude novinkou v téměř polovině zemí EU. Spotřebitelé tak nebudou doplácet na ukvapená rozhodnutí, jež přijali pod tlakem. A úvěrové instituce budou muset zvýšit svou konkurenceschopnost, jinak dají zákazníci přednost zahraničním nabídkám.

Nová směrnice se vztahuje na úvěry ve výši od 200 do 75 000 eur. Netýká se hypoték a tzv. charge karet. Spodní limit byl stanoven tak, aby zahrnoval rychlé úvěry prostřednictvím zpráv SMS. Tento způsob čerpání úvěru, kdy jsou peníze převedeny během 15 minut, se rychle rozšiřuje a značnou popularitu si získal zejména ve Švédsku a v Estonsku.

Spotřebitelský úvěr English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy