Navigačný riadok

Cyprus a Malta v eurozóne - 03/01/2008

Cyprus a Malta prijímajú euro

Nové mince a bankovky na ceste k občanom Cypru a Malty, dvom najnovším členom eurozóny.

Cyprus a Malta sú ďalšími krajinami, ktoré môžu začať ťažiť z výhod eura DeutschελληνικάEnglishespañolfrançais – medzi inými aj zo zjednodušenia cezhraničných transakcií a cestovania. Od 1. januára sa cyperská libra nahrádza eurom kurzom 0,585 eura a maltská líra kurzom 0,429 eura za príslušnú národnú menu.

Teraz nastal čas, aby obyvatelia oboch menovaných krajín vyprázdnili pančušky, rozbili prasiatka a vytiahli zásoby z vankúšov, ktoré si tam uložili na horšie časy. Počas prechodného obdobia si ich budú môcť v centrálnych bankách vymeniť bez poplatkov. V prípade mincí bude toto obdobie trvať dva roky a v prípade bankoviek až desať rokov.

Aby zmena meny prebehla čo najhladšie, ceny sa budú až do 30. septembra 2008 zobrazovať v eurách aj v starej mene. Okrem toho budú mať Cyperčania English aj Malťania English k dispozícii euro balíčky s novými mincami a informatívne internetové stránky.

Z estetického hľadiska sa Európania môžu tešiť na nové 1, 2 a 5 centové mince zobrazujúce cyperský párik muflónov a prehistorický maltský chrám Imnajdra, ako aj na cyperskú loď Kyrenia a emblém Malty, ktoré sú na minciach v hodnote 10, 20 a 50 centov. Jedno a dvojeurové mince pre Cyprus zobrazujú prehistorickú modlu v tvare kríža a pre Maltu zas osemcípy maltézsky kríž.Výrobou 200 miliónov maltských euromincí English bola poverená Parížska mincovňa a 395 miliónov cyperských euromincí English (v hodnote 100,26 milióna eur) sa razí vo fínskej mincovni. Pokiaľ ide o eurobankovky, pre Maltu sa ich vyrobilo približne 80 miliónov a pre Cyprus 79 miliónov kusov.

Na utíšenie obáv z nárastu cien počas obdobia zmeny sa spustilo niekoľko iniciatív, ktorých cieľom je posilniť práva spotrebiteľov a zabrániť zneužívaniu tejto situácie zo strany maloobchodných predajcov.  Jedna z týchto iniciatív, FAIR (dohody o spravodlivej tvorbe cien v maloobchode – Fair-pricing Agreements in Retailing) vyzýva obchodníkov a firmy, aby nezvyšovali ceny a zobrazovali ich korektne v oboch menách. Doteraz sa k tejto iniciatíve prihlásilo viac ako 5 000 maltských podnikateľov. Na kontrolu cien bude zameraný aj tzv. mystery shopping, anonymný nákup, ktorého účelom je vykoreniť prípady zneužívania dôvery či neznalosti spotrebiteľov a ktorého výsledky budú zverejnené podľa jednotlivých odvetví.

Nováčikovia Malta a Cyprus zvyšujú počet členov eurozóny na 15. Spomedzi všetkých ostatných desiatich krajín, ktoré pristúpili k EÚ v roku 2004, doteraz prijalo euro iba Slovinsko. Najbližším možným členom eurozóny je Slovensko, ktoré by malo prijať euro v roku 2009.

Viac informácií ελληνικάEnglishMalti

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy