Ścieżka nawigacji

Cypr i Malta w strefie euro - 03/01/2008

Cypr i Malta wprowadzają wspólną walutę

Mieszkańcy Cypru i Malty oswajają się właśnie z nowymi monetami i banknotami, po tym jak oba te kraje przystąpiły do strefy euro.

Cypr i Malta to następne państwa, które odniosą korzyści ze wspólnej waluty DeutschελληνικάEnglishespañolfrançais, obejmujące chociażby łatwiejsze prowadzenie działalności gospodarczej i podróżowanie po Europie. 1 stycznia funt cypryjski został przeliczony na euro według kursu 0,585 CYP = 1 EUR, a lir maltański według kursu 0,429 MLT = 1 EUR.

Zatem dla mieszkańców tych państw nadeszła pora opróżnienia swoich skarbonek i wygrzebania z tylko im znanych skrytek wszelkich oszczędności odłożonych na czarną godzinę. Na szczęście będą mieli na to trochę czasu – banki centralne będą bezpłatnie wymieniać monety przez dwa lata, a banknoty jeszcze przez dziesięć lat.

Aby przejście na nową walutę przebiegało bez żadnych zakłóceń, do 30 września 2008 r. ceny będą przedstawiane zarówno w euro, jak i w poprzedniej walucie. Z myślą o konsumentach przygotowano również materiały pomocnicze mające ułatwić im odnalezienie się w nowych realiach, a także stworzono specjalne strony internetowe zarówno dla mieszkańców Cypru English, jak i Malty English.

Europejczycy w pozostałych państwach Unii mogą już zatem zacząć rozglądać się za cypryjskim muflonem (gatunek dzikiej owcy) i prehistoryczną maltańską świątynią Mnajdra wybitymi na monetach 1, 2 i 5-centowych, a także za cypryjskim statkiem kupieckim z Kyrenii i godłem Malty figurującymi na monetach 10, 20 i 50- centowych. Cypryjskie monety o nominale 1 i 2 euro będą przedstawiać prehistorycznego bożka w kształcie krzyża, a monety o tym samym nominale z Malty – tzw. krzyż maltański.

200 mln maltańskich monet euro English wybija francuska mennica Monnaie de Paris, a 395 mln cypryjskich monet euro English (o wartości 100,26 mln euro) – mennica fińska. Dla Malty wydrukowano około 80 mln banknotów euro, a dla Cypru – 79 mln.

Aby rozwiać obawy dotyczące podwyżek cen w okresie zastępowania jednej waluty drugą, podjęto wiele inicjatyw, które mają chronić konsumentów i uniemożliwić detalistom wykorzystywanie sytuacji. W ramach inicjatywy FAIR (rzetelne praktyki cenowe w handlu detalicznym) jak dotąd 5 tys. maltańskich przedsiębiorstw zobowiązało się nie podwyższać swoich cen i uczciwie zamieszczać ceny w obu walutach. Natomiast w ramach kontroli cen przeprowadzanej na zasadzie anonimowych „zakupów” zwalczane będą przypadki stosowania nieuczciwych praktyk. Wyniki akcji zostaną następnie przedstawione w podziale na sektory działalności.

Dzięki przystąpieniu tych dwóch nowych państw strefa euro liczy teraz 15 członków. Jak dotąd spośród dziesiątki krajów, które przystąpiły do Unii w 2004 r., na euro udało się przejść tylko Cyprowi i Malcie oraz Słowenii. Następna będzie prawdopodobnie Słowacja – w 2009 r.

Więcej ελληνικάEnglishMalti

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki