Navigācijas ceļš

Kipra un Malta pāriet uz eiro - 03/01/2008

Kipra un Malta ievieš eiro

Jaunās eiro monētas un banknotes pavisam drīz būs daļa no kipriešu un maltiešu ikdienas, jo abas šīs valstis ir gatavas pievienoties eirozonai.

Kipra un Malta būs nākamās valstis, kas varēs izmantot daudzās priekšrocības, pateicoties eiro DeutschελληνικάEnglishespañolfrançais, kas atvieglo komerciālus darījumus, vienkāršo ceļojumus un daudz ko citu. 1. janvārī Kipras naudas maiņas kurss tika noteikts 0,585 mārciņas pret vienu eiro un Maltas naudas maiņas kurss – 0,429 liras pret vienu eiro.

Šo salu iedzīvotājiem ir pienācis laiks iztukšot krājkasītes un sameklēt visu nebaltai dienai atlikto skaidro naudu. Pārejas periodā centrālās bankas "veco naudu" mainīs bez maksas – divi gadi monētām, desmit gadi banknotēm.

Lai pāreja uz "jauno naudu" noritētu netraucēti, cenas norādīs eiro un vecajā naudā līdz 2008. gada 30. septembrim. Ir pieejami eiro sākuma komplekti, un ir izveidotas īpašas tīmekļa vietnes gan kipriešiem English, gan maltiešiem English.

Kipras kalnu aita un aizvēsturiskais maltiešu templis Imnajdra rotās viena, divu un piecu centu monētas, un kipriešu Kirenijas kuģis un Maltas ģerbonis būs attēlots uz desmit, divdesmit un piecdesmit centu monētām. Uz viena un divu eiro monētām Kiprai būs aizvēsturisks krustveida elktēls un Maltai – Maltas krusts ar astoņām smailēm.

200 miljonus Maltas eiro monētu English izgatavos Monnaie de Paris un 395 miljonus Kipras eiro monētu English (ar kopējo vērtību 100,26 miljoni eiro) izgatavos Somijas naudas kaltuvē. Maltai izgatavotas naudas zīmes aptuveni 80 miljoni eiro vērtībā un Kiprai— apmēram 79 miljonu eiro vērtībā.

Lai mazinātu raizes par cenu pieaugumu pārejas periodā, ir sāktas vairākas iniciatīvas, lai informētu patērētājus un nepieļautu, ka tirgotāji izmanto šo pāreju savā labā. Atbilstoši iniciatīvai Fair šobrīd pieci tūkstoši Maltas uzņēmumu apņēmušies nepalielināt cenas un pareizi praktizēt divkāršās cenu norādes. Veikalos veiks arī anonīmas pārbaudes, lai nepieļautu nelojālas prakses gadījumus; šīs kampaņas rezultātus paziņos pa nozarēm.

Pievienojoties divām jaunām valstīm, tagad eirozonā būs 15 dalībvalstis. No valstīm, kas Eiropas Savienībai pievienojās 2004. gadā, tikai Slovēnija ir pieņēmusi eiro. Nākamā valsts aiz Kipras un Maltas, iespējams, būs Slovākija 2009. gadā.

Papildus informācija ελληνικάEnglishMalti

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites