Naršymo kelias

Kipras ir Malta – naujos euro zonos narės - 03/01/2008

Kipre ir Maltoje įvedamas euras

Naujos eurų monetos ir banknotai naujųjų euro zonos narių Kipro ir Maltos gyventojams.

Atėjo Kipro ir Maltos eilė naudotis euro teikiamais privalumais DeutschελληνικάEnglishespañolfrançais. Sklandesnės verslo operacijos ir paprastesnis keliavimas – tik pora iš jų. Sausio 1 d. Kipro svaras nustatytu kursu 1 EUR = 0,585 CYP ir Maltos lira nustatytu kursu 1 EUR = 0,429 MTL  buvo pakeisti euru.

Taigi šių dviejų šalių gyventojams metas ištuštinti kiaules taupykles ir suieškoti kiekvieną juodai dienai atidėtą banknotą. Centriniai bankai nemokamai keis abi valiutas, bet tik nustatytą laiką: monetas – dvejus metus, o banknotus – dešimt metų.

Kad valiutos pakeitimas vyktų kuo sklandžiau, iki 2008 m. rugsėjo 30 d. kainos bus nurodytos ir eurais, ir ankstesnėmis valiutomis. Parengti ir informaciniai leidiniai apie eurą bei specialios tinklavietės Kipro English ir Maltos English piliečiams.

Visi europiečiai gali pradėti dairytis ant 1, 2 ir 5 centų monetų pavaizduoto Kipro laukinio avino muflono ir Maltos priešistorinės Mnajdros šventyklos, o ant 10, 20 ir 50 centų monetų – Kipro Kirėnijos laivo ir Maltos herbo. Ant 1 ir 2 eurų monetų pavaizduota Kipro priešistorinė kryžiaus pavidalo dievybė ir aštuonkampis Maltos kryžius.

200 mln. Maltos euro monetų English nukaldino Paryžiaus, o 395 mln. Kipro euro monetų English (100,26 mln. eurų vertės) – Suomijos monetų kalyklos. Apskaičiuota, kad Maltai atspausdinta 80 mln., o Kiprui – 79 mln. euro banknotų.

Siekiant sušvelninti nuogąstavimus dėl kainų didėjimo valiutos pakeitimo laikotarpiu imtasi įvairių iniciatyvų vartotojų pozicijai stiprinti ir neleisti mažmenininkams pasinaudoti padėtimi. Pagal iniciatyvą FAIR (sąžiningo kainų nustatymo susitarimai mažmeninėje prekyboje, angl. Fair-pricing Agreements In Retailing) 5 000 Maltos įmonių jau pasižadėjo nedidinti kainų ir jas teisingai nurodyti eurais ir ankstesne valiuta. Kainas stebės ir „slaptieji pirkėjai“, kurie padės išgyvendinti pažeidimus. Bus pateikti iniciatyvos rezultatai įvairiuose veiklos sektoriuose.

Prisijungus dviem naujokėms euro zonos narių skaičius padidėjo iki 15. Iki šiol iš 2004 m. į ES įstojusių šalių eurą buvo įsivedusi tik Slovėnija. Toliau, ko gero, bus Slovakijos eilė 2009 m.

Daugiau informacijos ελληνικάEnglishMalti

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos