Navigatsioonitee

Küpros ja Malta ühinevad euroalaga - 03/01/2008

Küpros ja Malta võtavad kasutusele euro

Küpros ja Malta on euroala kõige uuemad liikmed. Nende riikide elanike jaoks lastakse ringlusse uued mündid ja pangatähed.

Küpros ja Malta hakkavad saama osa euro eelistest DeutschελληνικάEnglishespañolfrançais, mille hulka kuuluvad näiteks ka sujuvam ettevõtlus ja lihtsam reisimine. 1. jaanuaril konverteeriti Küprose nael kursiga 0,585 naela euro kohta ning Malta liir kursiga 0,429.

Seega on nende riikide elanikel aeg avada oma kogumispõrsad ja otsida välja sularaha, mida nad panid kõrvale rasketeks aegadeks. Teatava aja jooksul vahetavad keskpangad veel naelasid ja liire tasuta. See aeg on müntide puhul kaks aastat ja pangatähtede puhul kümme.

Muutuse võimalikult ladusaks läbiviimiseks esitatakse hinnad 30. septembrini 2008 nii eurodes kui vanas vääringus, saadaval on euro stardipaketid ja teemakohased veebisaidid Küprose English ja Malta English elanikele.

Eurooplased saavad nüüd hakata otsima Küprose muflon-lamba kujutisega ja Malta eelajaloolise Mnajdra templi kujutisega 1-, 2- ja 5-sendiseid münte ning Küprose Kyrenia laeva ja Malta vapi kujutistega 10-, 20- ja 50-sendiseid münte. Küprose 1- ja 2-eurosed mündid kannavad eelajaloolist ristikujulist sümboolikat ning Malta omad kaheksatipulist Malta risti.

200 miljonit Malta euromünti English vermitakse Pariisi rahapajas ja 395 miljonit Küprose euromünti English (väärtuses 100,26 miljonit eurot) Soome rahapajas. Malta jaoks on trükitud ligi 80 miljonit euro pangatähte ja 79 miljonit Küprosele.

Üleminekuaja hinnatõusukartuste vaigistamiseks on algatatud mitmeid meetmeid tarbijate kaitseks ja kaupmeeste ohjamiseks. Algatuse FAIR (Fair-pricing Agreements in Retailing - õiglase hinnakujunduse kokkulepped jaekaubanduses) raames on 5000 Malta ettevõtjat lubanud hindu mitte tõsta ning kajastada neid mõlemas vääringus õigesti. Hinnajälgimine hõlmab ka anonüümsete kontrollostude tegemist, et juurida välja halvad kauplemistavad. Asjaomased tulemused tehakse teatavaks sektorite kaupa.

Kahe riigi euroalaga liitumise järel on selle liikmete arv 15. 2004. aastal ELiga ühinenud riikidest on euroalaga liitunud veel ainult Sloveenia. Järgmine tõenäoline liituja on Slovakkia 2009. aastal.

Veel informatsiooni ελληνικάEnglishMalti

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad