Cesta

Kypr a Malta vstupují do eurozóny - 03/01/2008

Kypr a Malta přijímají euro

Obyvatelé Kypru a Malty si zvykají na nové mince a bankovky, zatímco se jejich země stávají nejmladšími členy eurozóny.

Kypr a Malta se připojují k zemím, které již těží z přínosů jednotné měny DeutschελληνικάEnglishespañolfrançais, jako je například usnadnění obchodních transakcí či zjednodušení dopravy. Dne 1. ledna nahradilo euro kyperskou libru s kurzem 0,585274 libry za 1 euro a maltskou liru s kurzem 0,4293 liry za 1 euro.

Kypřané a Malťané by proto měli vyprázdnit své pokladničky a vyhledat mince a bankovky, které si schovali na horší časy. Centrální banky však v přechodném období, které bude trvat dva roky pro mince a deset let pro bankovky, umožní bezplatnou výměnu obou měn.

Aby přechod na euro proběhl pokud možno bez problémů, budou se až do 30. září 2008 uvádět ceny v eurech i v dřívější měně. Kypřanům English a Malťanům English jsou rovněž k dispozici „startovací sady“ mincí a informativní internetové stránky.

Evropané mohou od nynějška ve svých peněženkách najít i mince v hodnotě 1, 2 a 5 centů s vyobrazením kyperského muflona a prehistorického chrámu Mnajdra a také mince v hodnotě 10, 20 a 50 centů s vyobrazením kyperské lodi Kyrenia nebo s emblémem Malty. Na kyperských mincích v hodnotě 1 euro a 2 eura je vyobrazena prehistorická modla ve tvaru kříže a na maltských mincích stejných hodnot je vyobrazen maltézský kříž.

Na 200 milionů maltských euromincí English razí pařížská mincovna a 395 milionů kyperských euromincí English (v hodnotě 100,26 milionů eur) razí finská mincovna. Pro Maltu bylo vyrobeno přibližně 80 milionů eurobankovek a pro Kypr přibližně 79 milionů.

S cílem zahnat obavy ze zvyšování cen v přechodném období byla zahájena řada iniciativ, které mají posílit postavení spotřebitelů a zabránit pokusům prodejců o zneužití této situace. V rámci iniciativy FAIR (dohody o spravedlivých cenách v maloobchodu) se zatím 5 000 maltských podniků zavázalo, že nezvýší ceny a že budou řádně uvádět ceny v obou měnách. Součástí jedné akce zaměřené na kontrolu cen budou i anonymní zkušební nákupy, které mají učinit přítrž nepoctivým praktikám, přičemž její výsledky budou zveřejněny pro jednotlivá odvětví.

Tímto rozšířením eurozóny se zvýší počet jejích členů na patnáct. Ze zemí, které do EU vstoupily v roce 2004, zatím přijalo euro pouze Slovinsko. Další na řadě bude pravděpodobně Slovensko, a to v roce 2009.

Další informace ελληνικάEnglishMalti

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy