Navigačný riadok

Blahoželáme najlepším mladým prekladateľom EÚ za rok 2013 - 08/04/2014

Oficiálne logo súťaže Juvenes Translatores © EÚ

Dvadsaťosem víťazov výročnej prekladateľskej súťaže EÚ si dnes v Bruseli prevzalo ocenenia.

Mená víťazov výročnej súťaže Komisie Juvenes Translatorespre mladých prekladateľov boli vyhlásené vo februári. Dnes sme týchto 28 víťazov spoznali osobne, keď sa v Bruseli zúčastnili slávnostného odovzdávania cien. 

Každý z nich dostal ocenenie a certifikát od komisárky pre viacjazyčnosť Androully Vassiliouovej za najlepší preklad vo svojej krajine. Zajtra sa stretnú s prekladateľmi z Komisie, ktorí boli zodpovední za prípravu textov a hodnotenie prekladov. 

Súťaže sa novembri 2013 zúčastnilo viac ako 3 000 študentov zo škôl v celej EÚ. Účastníci mali 2 hodiny na preklad jednostranového textu o európskom občianstve, pretože rok 2013 bol Európskym rokom občanov. Mohli využiť 552 jazykových kombinácií z 24 úradných jazykov EÚ. Celkovo sa použilo 157 kombinácií, čo je doteraz najvyšší počet. Za každú krajinu bol vybratý jeden víťaz a prvý raz aj za Chorvátsko.

Juvenes Translatores je súťaž v preklade pre 17-ročných študentov stredných škôl vo všetkých krajinách EÚ. Od roku 2007 propaguje výučbu cudzích jazykov v Európe a preklad ako kariérnu voľbu. Zdá sa, že sa jej to darí, pretože niektorí z predchádzajúcich víťazov sa rozhodli študovať preklad alebo jazyky. Nedávno absolvovala maltská víťazka za rok 2008 päťmesačnú stáž na prekladateľskom oddelení Európskej komisie. 

Popularita súťaže naďalej rastie, čo dokazuje narastajúci počet škôl, ktoré sa do nej každý rok prihlásia. Súťaž vytvorila vlastnú sieť, ktorá umožňuje študentom, učiteľom a odborníkom komunikovať cez Facebook a Twitter.

Súťaž Juvenes Translatores 2013

Preklad v Európskej komisii DeutschEnglishfrançais 

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy