Cesta

Nejlepší mladí překladatelé z celé EU převzali ceny - 08/04/2014

Oficiální logo soutěže Juvenes Translatores © EU

Dnes proběhlo slavnostní předání cen 28 vítězům soutěže o nejlepší překlad, kterou každoročně pořádá EU pro studenty středních škol.

Jména vítězů soutěže Juvenes Translatores, kterou každoročně pořádá Evropská komise pro mladé překladatele z celé EU, byla zveřejněna již v únoru. Dnes se těchto 28 studentů zúčastnilo v Bruselu slavnostního předávání cen. Ke jménům si tak již můžeme přiřadit i tváře. 

Každý z nich obdržel z rukou komisařky pro mnohojazyčnost Androully Vassiliou cenu a diplom za nejlepší překlad. Zítra se vítězové setkají s překladateli Evropské komise, kteří se podíleli na přípravě výchozích textů i na posuzování překladů. 

Soutěže se v listopadu 2013 zúčastnilo více než 3 000 studentů středních škol ve všech zemích Unie. Na překlad 1stránkového textu o evropském občanství (rok 2013 byl vyhlášen Evropským rokem občanů) měli přesně 2 hodiny. Daný text mohli překládat z kteréhokoli do kteréhokoli úředního jazyka EU. Těch je v současné době 24, takže mohli vybírat z 552 možných kombinací. Celkem studenti použili 157 kombinací, což je doposud nejvyšší počet. Z každého členského státu byl vybrán jeden vítěz, poprvé také z Chorvatska.

Překladatelská soutěž Juvenes Translatores je určena 17letým studentům středních škol ze všech zemí Unie. Koná se již od roku 2007 a jejím účelem je podporovat studium jazyků a překladatelskou profesi v Evropě. To se jí zřejmě daří, protože někteří vítězové minulých ročníků začali jazyky nebo překladatelství studovat. Nedávno strávila maltská vítězka jednoho z předchozích ročníků 5 měsíců jako praktikanta na generálním ředitelství pro překlady. 

Soutěž si získává stále větší oblibu, což dokazuje i rostoucí počet škol, které se do ní každoročně hlásí. Vytvořila si také svoji vlastní sociální síť, která studentům, učitelům a profesionálům umožňuje komunikaci prostřednictvím Facebooku a Twitteru.

Juvenes Translatores 2013

Překlady v Evropské komisi DeutschEnglishfrançais 

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy