Ścieżka nawigacji

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu UE nagrodzi autorów najlepszych stron przeznaczonych dla dzieci - 11/02/2014

Mama i córka korzystają razem z internetu © Shutterstock

11 lutego, w ramach odbywających się na całym świecie obchodów tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, UE przyznaje nagrody za najlepsze treści online i ogłasza manifest dotyczący młodzieży.

Już po raz 11 Dzień Bezpiecznego Internetu jest okazją do promowania lepszego wykorzystania internetu i technologii cyfrowych przez dzieci. Chodzi o to, by ułatwić im naukę i zabawę online, jednocześnie chroniąc je przed niebezpiecznymi zjawiskami, jak na przykład nękanie w internecie, gry hazardowe czy oszustwa online. W tym roku obchody odbywają się pod hasłem „Stwórzmy razem lepszy internet”.

Wiceprzewodnicząca Komisji Neelie Kroes wręczy europejskie nagrody za najlepsze treści internetowe przeznaczone dla dzieci. Do udziału w konkursie zgłoszono nowe strony internetowe, blogi, filmy wideo i gry online, które kładą nacisk na bezpieczną naukę i zabawę w internecie. 12 laureatów – dorosłych i dzieci z wielu krajów z i spoza UE – wybrano spośród 1100 zgłoszonych kandydatur. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się również projekty z Polski: nagrodę w kategorii „Młodzież – nagroda zespołowa” przyznano za wideoblog o języku polskim stworzony przez uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bestwinie, a w kategorii „Młodzież – nagroda indywidualna” – za blog na temat książek i wydarzeń związanych z czytaniem, założony w 2011 roku przez 10-letniego ucznia. 

Pomoc dla szkół

W dniu poświęconym bezpieczeństwu w sieci:

  • ogłoszone zostaną ogólnoeuropejskie konsultacje społeczne, których celem będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak zapewnić młodym ludziom bezpieczeństwo w internecie
  • zacznie działać strona internetowa poświęcona znakowi „eSafety”.

Celem tej strony jest udzielenie szkołom pomocy w tworzeniu bezpiecznego środowiska internetowego dzięki:

  • dostarczaniu informacji na temat nękania w internecie lub zagrożenia wirusami
  • zachęcaniu szkół do tworzenia swoich własnych planów działania
  • stworzeniu forum, na którym nauczycie będą mogli wymieniać się doświadczeniami, a eksperci będą odpowiadać na pytania.

Uczestniczące w programie szkoły będą mogły umieścić na swoich stronach internetowych etykietę „eSafety”.

Wydarzenia na całym świecie

Unia Europejska ustanowiła Dzień Bezpiecznego Internetu w 2004 roku. Dzisiaj obchodzi się go w ponad 100 krajach, a w zeszłorocznej edycji udział wzięło ponad 10 milionów osób.

W tym roku obchody odbywają się na całym świecie, od Albanii po Wenezuelę, i obejmują, między innymi, imprezy w szkołach, audycje radiowe, konferencje, zabawy i konkursy.

Informacje o wydarzeniach organizowanych w poszczególnych krajach można znaleźć na stronie Dnia Bezpiecznego InternetuEnglish lub na bieżąco śledzić informacje na Twitterze (hashtag: #betterinternet i #SID2014).

„Dzień Bezpiecznego Internetu” – strona internetowa English

Nagrody za najlepsze treści internetowe dla dzieci

Strona internetowa poświęcona znakowi „eSafety”češtinaDeutscheesti keelελληνικάEnglishespañolhrvatskiNederlandsportuguêsmagyarromânăsuomi

Europejska agenda cyfrowaEnglish

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki