Cesta

Evropská unie dnes představuje vítěze soutěže o nejlepší online obsah pro děti - 11/02/2014

Matka s dcerou u počítače © Shutterstock

11. února se i v EU slaví den bezpečnějšího internetu. Kromě mnoha souvisejících akcí budou vyhlášeni vítězové soutěže o nejlepší internetový obsah pro děti. Dále bude zveřejněn manifest mládeže za lepší a bezpečnější online prostředí a spuštěny stránky iniciativy ƒ„eSafety Label“.

Den bezpečnějšího internetu, který se slaví již po jedenácté, má vést děti k bezpečnějšímu používání internetu a informačních technologií ve snaze ochránit je před škodlivým obsahem online a jinými nástrahami, např. před kyberšikanou, internetovými stránkami s hazardními hrami a nejrůznějšími podvody online. Slogan tohoto ročníku zní „Zvyšujme bezpečnost na internetu společnými silami“.

Místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová dnes předá ceny vítězům evropské soutěže o nejlepší online obsah pro děti. Cílem soutěže je podporovat vznik nového internetového obsahu (blogů, videí, online her, internetových stránek apod.), který umožňuje dětem a mládeži používat internet bezpečně a bez obav, ať už si na síti hrají, komunikují s kamarády nebo se vzdělávají. Soutěže se mohou zúčastnit lidé všech věkových kategorií. Do letošního ročníku se přihlásilo přes 1 100 projektů z Unie i z jiných zemí. Jedna z 12 cen poputuje i do České republiky (za projekt internetových stránek pro děti Českého rozhlasu s názvem Webík Rádia Junior). Další vítězné projekty pocházejí například z Belgie, Islandu, Spojeného království či Ruska. 

Pomoc školám

Letos bude v den bezpečnějšího internetu rovněž

  • zahájena celoevropská konzultace zaměřená na mládež, v níž budou mladí lidé vyzváni k vyjádření svých představ o tom, jak zajistit, aby bylo online prostředí bezpečnější.
  • spuštěny stránky s názvem „eSafety Label“.

Na těchto stránkách by pedagogové měli nalézt tipy ohledně toho, jak u sebe ve škole zajistit bezpečnější IT prostředí:

  • zjistí tam, jak předcházet virovým útokům nebo kyberšikaně
  • naučí se, jak sestavit vlastní akční plán
  • prostřednictvím učitelského fóra na stránkách budou moci sdílet zkušenosti a klást otázky odborníkům.

Prostřednictvím tohoto programu budou moci školy získat certifikát „eSafety Label", kterým se pak mohou pochlubit na svých internetových stránkách.

Celosvětová účast

Den bezpečnějšího internetu vznikl z iniciativy Evropské unie v roce 2004. Dnes se slaví ve více než 100 zemích světa, od Albánie přes Spojené státy po Venezuelu.

I letos se budou konat různé akce propagující bezpečnost na internetu jak ve školách, tak v médiích. Naplánovány jsou i různé hry a soutěže. Minulý rok se souvisejících akcí zúčastnilo přes 10 milionů lidí.

Chcete vědět, jaké akce se konají ve vašem okolí? Podívejte se na internetové stránky dne bezpečnějšího internetuEnglish nebo sledujte aktuality na Twitteru (hashtag #betterinternet a #SID2014.

Den bezpečnějšího internetu – internetové stránkyEnglish

Soutěž o nejlepší online obsah pro děti

Internetová stránka iniciativy „eSafety Label“.

Digitální agenda pro EvropuEnglish

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy