Ścieżka nawigacji

UE pomaga europejskim artystom zyskać nowych odbiorców - 22/11/2013

Malarz trzymający paletę maluje obraz olejny

Tysiące europejskich artystów i osób zawodowo zajmujących się sztuką w takich dziedzinach, jak kino, telewizja, muzyka, literatura, teatr i ochrona dziedzictwa kulturowego skorzysta z większej pomocy finansowej UE.

Program „Kreatywna Europa” będzie trwać 7 lat, począwszy od stycznia 2014 r. Jego budżet, wynoszący 1,46 mld euro, zostanie przeznaczony na popularyzowanie europejskiej różnorodności kulturowej i językowej oraz pomoc sektorowi sztuk pięknych i sektorowi kreatywnemu w dostosowaniu się do wymogów ery cyfrowej i globalizacji. Unijne finanse pomogą również artystom w dotarciu do międzynarodowych rynków i publiczności.

Kto na tym skorzysta?

Celem programu „Kreatywna Europa” jest pomoc artystom i osobom zawodowo związanym ze sztuką w popularyzowaniu ich osiągnięć ponad granicami poprzez finansowanie następujących działań:

  • 250 tys. artystów uzyska pomoc na prezentację swych prac za granicą
  • europejskie filmy zostaną wyświetlone w setkach kin i na festiwalach w całej Europie dzięki środkom finansowym na ich nakręcenie, promocję i dystrybucję
  • 4 500 książek i innych dzieł literackich zostanie przetłumaczonych na inne języki. Pozwoli to ich autorom zaistnieć na nowych rynkach i stać się bardziej poczytnymi
  • tysiące organizacji i pracowników zajmujących się sztukami pięknymi nabędzie nowe umiejętności, pozwalające im na rozwinięcie międzynarodowej działalności
  • małe przedsiębiorstwa działające w sektorze sztuk pięknych i w sektorze kreatywnym uzyskają dostęp do kredytów w wysokości niemal 750 mln euro.

Dalsza realizacja najlepszych projektów unijnych

W dalszym ciągu będą realizowane takie długoterminowe projekty jak Europejskie Stolice Kultury, Znak Dziedzictwa Europejskiego oraz Europejskie Dni Dziedzictwa. Podobne plany istnieją wobec pięciu unijnych nagród w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, architektury współczesnej, literatury, muzyki i filmu.

Wzrost gospodarczy i więcej nowych miejsc pracy w UE

Sektor sztuk pięknych i sektor kreatywny odgrywają ważną rolę w gospodarce europejskiej. Przyczyniają się do wygenerowania około 4,5 proc. unijnego PKB i zatrudniają ponad 8 mln osób. Inwestowanie w nie przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy, będzie również stymulować wzrost gospodarczy. Wiele małych przedsiębiorstw działających w sektorze sztuk pięknych i w sektorze kreatywnym uzyska wsparcie w dostępie do finansowania i rozwoju umiejętności niezbędnych w erze cyfrowej oraz pomoc na rozwój działalności na terenie całej Europy.

Komunikat prasowy – Komisja z zadowoleniem przyjmuje zatwierdzenie programu „Kreatywna Europa”

„Kreatywna Europa”

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki