Ścieżka nawigacji

Europa pomaga swoim obywatelom zdobywać niezbędne kwalifikacje - 10/10/2013

Unijna komisarz Androulla Vassiliou i Ángel Gurría z OECD

Z najnowszych badań wynika, że jedna czwarta dorosłych w UE nie posiada postawowych umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w nowoczesnej gospodarce opartej na wiedzy.

Komisja Europejska i OECD przeprowadziły badanie dotyczące umiejętności dorosłych w 23 krajach. Okazało się, że 25 proc. dorosłych obywateli UE nie potrafi efektywnie korzystać z komputera, a umiejętności 20 proc. w zakresie czytania, pisania i liczenia są niezadowalające.

Z badania wynika, że różnice pomiędzy poszczególnymi krajami UE mogą być ogromne − absolwenci szkół w Finlandii i Holandii mają lepsze wyniki niż absolwenci uczelni wyższych w innych państwach UE.

Świadczy to o tym, że w całej UE należy udoskonalić system kształcenia i szkolenia, aby zapewnić wszystkim Europejczykom umiejętności, jakich wymaga współczesny świat.

Perspektywy na przyszłość

Wykształcenie w dużym stopniu decyduje o perspektywach na przyszłość. Osoby z wysokimi kwalifikacjami nie tylko mają szansę na zdobycie lepiej płatnej i bardziej interesującej pracy, lecz również cieszą się lepszym zdrowiem niż osoby słabo wykształcone i bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość.

I tak tworzy się błędne koło, w którym osoby z niskimi kwalifikacjami tracą szansę na zatrudnienie i dalszą edukację, przez co nie mają okazji zdobyć wiedzy i umiejętności, które pozwolą im funkcjonować na rynku pracy.

Z badania wynika, że już teraz mamy do czynienia z tym zjawiskiem: w przypadku osób, które w niewystarczającym stopniu opanowały umiejętność czytania i pisania, prawdopodobieństwo bezrobocia jest dwukrotnie wyższe niż wśród ogółu społeczeństwa.

Co UE robi w tej sprawie?

UE podejmuje różne działania, aby pomóc Europejczykom w podnoszeniu kwalifikacji. Celem inicjatywy na rzecz otwartej edukacji jest doskonalenie umiejętności w zakresie obsługi komputera, a z programu Erasmus+ wsparcie otrzymają projekty edukacyjne w dziedzinie czytania i pisania, liczenia i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera.

Powstanie nowy serwis internetowy, w którym użytkownicy będą mogli sprawdzić swój poziom umiejętności i porównać go z wynikami badania. Na podstawie wniosków z badania kraje UE będą mogły dokładniej określić, na co należy w pierwszym rzędzie przeznaczyć środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, z którego finansowane są szkolenia.

Komunikat prasowy – Unijne badania dowodzą, że Europa ma braki w dziedzinie kształcenia i szkolenia češtinadanskDeutscheesti keelελληνικάespañolfrançaisitalianoNederlandsslovenčinasuomisvenska

Badanie dotyczące kwalifikacji dorosłych – często zadawane pytania English

Badanie dotyczące kwalifikacji dorosłych (OECD) Englishfrançais

Komunikat prasowy – otwarta edukacja

Erasmus+

Europejskie uniwersytety otworzą się na świat

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki