Navigācijas ceļš

Jaunā pētījumā konstatēts, ka eiropiešiem jāuzlabo prasmes - 10/10/2013

ES komisāre Andrula Vasiliu stāv katedrā blakus ESAO ģenerālsekretāram Anhelam Guriam

Jaunā pētījumā konstatēts, ka ceturtdaļai pieaugušo Eiropas Savienībā nav pamatprasmju, kas vajadzīgas, lai gūtu panākumus modernajā uz zināšanām balstītajā ekonomikā.

ES un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) kopīgajā pētījumā par pieaugušo prasmēm, ko veica 23 valstīs, konstatēts, ka katrs ceturtais Eiropas pieaugušais neprot efektīvi lietot datoru un ka katram piektajam ir vājas prasmes lasīšanā un rēķināšanā.

Pētījumā arī secināts, ka pastāv lielas atšķirības starp ES dalībvalstīm. Piemēram, cilvēkiem, kas nesen beiguši skolu Somijā vai Nīderlandē, ir labāki rezultāti nekā augstskolu absolventiem no citām Eiropas valstīm.

Pētījuma rezultāti liecina, ka visā ES ir jāuzlabo izglītošana un apmācība, lai visiem eiropiešiem būtu modernajā pasaulē vajadzīgās prasmes.

Nākotnes izredzes

Katra cilvēka nākotnes izredzes ir ļoti atkarīgas no viņa prasmēm. Pētījumā konstatēts, ka tie, kuru prasmes ir labas, parasti ne vien saņem lielāku algu un strādā interesantāku darbu, bet ir arī veselīgāki un vairāk uzticas nekā tie, kuru prasmju līmenis ir zemāks.

Šie dati rada bažas par to, ka veidojas vāju prasmju “slazds”, proti, tie, kuru zināšanas ir sliktas, nevar atrast darbu un iespējas turpināt izglītošanos. Tas, savukārt, viņiem atņem iespējas iegūt prasmes, kas vajadzīgas, lai atkal iekļautos darba tirgū.

Pētījumā norādīts, ka šādās lamatās daļa iedzīvotāju, iespējams, jau nonākuši, jo to cilvēku starpā, kuru lasītprasme un māka lietot datoru ir viszemākā, bezdarbs ir divkārt izplatītāks nekā sabiedrībā kopumā.

Ko lietas labā dara ES?

ES īsteno vairākas iniciatīvas, lai eiropiešiem palīdzētu uzlabot prasmes. Piemēram, ierosmes “Izglītības atvēršana” mērķis ir uzlabot datorprasmes Eiropā, bet ierosme “Erasmus+” atbalstīs projektus, kas pieaugušajiem palīdz iegūt un pilnveidot prasmes (piemēram, prasmi lasīt, rēķināt un atrisināt problēmas, kas saistītas ar datoru lietošanu).

Tīmeklī būs pieejams jauns rīks, ar kuru vietnes apmeklētāji varēs novērtēt savas prasmes un tās salīdzināt ar pētījuma rezultātiem. Šā pētījuma rezultāti arī palīdzēs valstīm mērķtiecīgi ieguldīt Eiropas Sociālā fonda līdzekļus. Tas piešķir finansējumu prasmju iegūšanai un mācībām.

Paziņojums presei – ES pētījumā konstatēts izglītības un mācību trūkums češtinadanskDeutscheesti keelελληνικάespañolfrançaisitalianoNederlandsslovenčinasuomisvenska

Pētījums par pieaugušo prasmēm (bieži uzdotie jautājumi) English

Pētījums par pieaugušo prasmēm (ESAO) Englishfrançais

Paziņojums presei par izglītības atvēršanu

Iniciatīva “Erasmus+”

Eiropas izglītības atvēršana pasaulei

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites