Cesta

Nový průzkum potvrzuje: Evropané potřebují kvalitnější dovednosti - 10/10/2013

Evropská komisařka Androulla Vassiliou u řečnického pultu spolu s Ángelem Gurríou z OECD

Podle nového průzkumu postrádá čtvrtina dospělých v EU základní dovednosti potřebné k tomu, aby mohli uspět v ekonomice 21.století.

Průzkum dovedností dospělých, který EU a OECD provedly ve 23 zemích, zjistil, že každé čtvrté dospělé osobě v Unii chybí základní dovednosti, jako je efektivní používání počítače, a každého pátého omezuje jeho nízká gramotnost a chabé zvládání početních úkonů.

Průzkum rovněž ukázal, že v rámci EU existují velké rozdíly. Nejlépe na tom jsou čerství absolventi ve Finsku a Nizozemsku, kteří se umístili před vysokoškoláky z ostatních evropských zemí.

Tato zjištění potvrzují, že vzdělávání a odborná příprava v EU by měly nabrat nový dech, aby všichni Evropané dostali šanci osvojit si dovednosti potřebné v moderním světě.

Šance Evropanů na pracovním trhu

Dovednosti mají zásadní vliv na to, jak se člověk v životě uplatní. Průzkum také odhalil, že osoby s dobrou kvalifikací mají nejen větší naději na vyšší plat a uspokojivější zaměstnání, ale podle statistik jsou také celkově zdravější a otevřenější, než lidé s nízkou kvalifikací.

Tato skutečnost vede k obavám, že lidé s nízkou kvalifikací mohou skončit v začarovaném kruhu, protože je nedostatek dovedností odstřihne od možnosti získat zaměstnání a další vzdělávání. Zůstávají bez příležitosti osvojit si „know-how“ potřebné k tomu, aby se mohli vrátit do nějakého zaměstnání.

Podle průzkumu již k tomu v reálu zřejmě dochází – osoby s nejnižší gramotností jsou oproti zbytku populace dvojnásobně náchylnější k tomu, že skončí jako nezaměstnaní.

Jak situaci Evropská unie řeší?

EU zahájila řadu iniciativ, které mají Evropanům pomoci jejich dovednosti zlepšit. Například cílem iniciativy „Otevření systémů vzdělávání“ je posílit u Evropanů schopnost pracovat s počítačem. Iniciativa „Erasmus+“ bude podporovat projekty, které u dospělých pomáhají rozvíjet a aktualizovat další dovednosti, například gramotnost, numerické schopnosti a řešení úkolů pomocí počítače.

Spuštěn bude také nový internetový nástroj, kterým se budou moci návštěvníci příslušných stránek sami otestovat a vyhodnotit své výsledky . A zjištění průzkumu rovněž členským zemím pomohou správně využít investice z Evropského sociálního fondu, který kromě jiného poskytuje finanční prostředky právě na zkvalitňování dovedností a odborné přípravy.

Tisková zpráva — Průzkum EU poukazuje na deficit ve vzdělání

Průzkum pracovních dovedností dospělých — Časté otázky English

Průzkum dovedností dospělých(OECD) Englishfrançais

Tisková zpráva — Otevření systémů vzdělávání

Erasmus+

Otevření se světu vzdělávání v Evropě

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy