Ścieżka nawigacji

Nagrodzono nowe talenty literackie z całej Europy - 30/09/2013

Unijna komisarz Androulla Vassiliou ogłasza dwanaścioro laureatów Europejskiej Nagrody Literackiej za 2013 r.

Kilkanaścioro młodych autorów z całej Europy ogłoszono laureatami Europejskiej Nagrody Literackiej za 2013 r.

Organizowany w tym roku po raz piąty doroczny konkurs literacki prezentuje szerokiej publiczności nowych autorów, którzy bez tej pomocy prawdopodobnie nie mogliby zyskać uznania, na jakie zasługują, poza granicami swojego kraju.

Celem konkursu jest także ukazanie różnorodności i kreatywności współczesnej literatury europejskiej, popularyzowanie jej wśród czytelników na kontynencie oraz wzbudzanie w poszczególnych państwach zainteresowania książkami autorów zagranicznych.

Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 5 tys. euro oraz promocji zwycięskich powieści na prestiżowych targach książek, laureaci konkursu uzyskają także środki finansowe na przetłumaczenie ich powieści na inne języki europejskie.

W konkursie o Europejską Nagrodę Literacką uczestniczy 37 krajów z całej Europy. Kandydatów do nagrody zgłasza co roku krajowe jury z jednej trzeciej państw uczestniczących. W ten sposób każdy kraj jest reprezentowany w konkursie co trzy lata.

Tegoroczni laureaci to:

 • Isabelle Wéry (Belgium), za film drogi w formie powieści pt.: „Marilyn Désossée
 • Faruk Šehić (Bośnia i Hercegowina) za powieść pt.: „Knjiga o Uni” opowiadającą o przezwyciężaniu traumy wojennej
 • Emilios Solomou (Cypr) za „Hμερολóγιο μιας απιστίας”, powieść o czasie, zniszczeniu, pamięci i miłości
 • Kristian Bang Foss (Dania) za „Døden kører audi”, powieść, której bohaterowie podróżują przez Europę
 • Meelis Friedenthal (Estonia) za „Mesilased”, powieść opowiadającą o perypetiach studenta podróżującego między Holandią i Estonią
 • Katri Lipson (Finlandia) za „Jäätelökauppias”, za zabawną i pełną wdzięku powieść, której akcja dzieje się w większości w Czechosłowacji lat 40. i 50.
 • Lidija Dimkovska (była jugosławiańska republika Macedonii) za „Резервен Живот”, powieść opowiadającą o dążeniu do indywidualności bliźniąt syjamskich
 • Marica Bodrožić (Niemcy) za „Kirschholz und alte Gefühle”, powieść o czasie i pamięci
 • Tullio Forgiarini(Luksemburg) „Amok – Eng Lëtzebuerger Liebeschronik”, historia nastolatków poszukujących miłości, szczęścia i miejsca we współczesnym społeczeństiwe
 • Ioana Pârvulescu (Rumunia) „Viaţa începe vinery”, wyjątkowo czarująca powieść o podróży w czasy minione
 • Gabriela Babnik (Słowenia) „Sušna doba”, będąca dziennikiem niecodziennego romansu
 • Cristian Crusat (Hiszpania) za „Breve teoría del viaje y el desierto” – sześć opowiadań obejmujących pełnię ludzkiego doświadczenia.

Ogłoszenie laureatów tegorocznego konkursu zbiega się w czasie z 12. Europejskim Dniem Języków poświęceonego naszemu bogatemu dziedzictwu językowemu oraz korzyściom płynącym z uczenia się języków obcych.

Podczas tegorocznej edycji konkursu, jak również podczas wielu wydarzeń związanych z językami obcymi, organizowanymi w całej Europie, podkreślano, jak bardzo ważne jest uczenie się języków obcych nie tylko po to, żeby dostać pracę, ale również po to, aby swobodnie mieszkać, studiować i pracować na całym kontynencie.

Europejska Nagroda Literacka English

Komunikat prasowy – Ogłoszono zwycięzców Europejskiej Nagrody Literackiej za 2013 r.

Komunikat prasowy – Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków

Najlepsi europejscy autorzy wyróżnieni nagrodami literackimi

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki