Ścieżka nawigacji

Rozwijanie umiejętności informatycznych w Europie - 26/09/2013

Neelie Kroes i Androulla Vassiliou z uczniem na konferencji prasowej

Nowa inicjatywa UE pomoże młodym ludziom rozwijać umiejętności informatyczne, które są niezbędne w XXI wieku.

Do 2020 r. ponad 90 proc. miejsc pracy będzie wymagało umiejętności obsługi komputera. Dzieje się tak dlatego, że technologia cyfrowa odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. Tymczasem wiele szkół i uniwersytetów nie dysponuje odpowiednimi środkami i sprzętem ani nie ma dostępu do sieci, aby dotrzymać kroku tym zmianom.

Aby rozwiązać ten problem i zapewnić Europejczykom konkurencyjność w erze cyfrowej, UE zainaugurowała inicjatywę na rzecz otwartej edukacji. Postawiono w niej nacisk na udostępnienie uczniom, studentom, organizacjom i nauczycielom liczniejszych zasobów oraz poprawę infrastruktury informatycznej i dostępu do sieci w szkołach.

Jak rozwiązać problem niewystarczających umiejętności informatycznych

Nowa inicjatywa UE jest częścią szerszego unijnego planu mającego na celu podnoszenie umiejętności informatycznych w Europie. Mimo że technologia cyfrowa odgrywa coraz ważniejszą rolę w dzisiejszym społeczeństwie, tylko nieliczne osoby wiedzą, jak naprawdę funkcjonują smartfony i laptopy. Inaugurując nową strategię UE, komisarz ds. edukacji Androulla Vassiliou powiedziała: „Nie wystarczy rozumieć, w jaki sposób korzystać z aplikacji lub programu; potrzebujemy młodych ludzi, którzy potrafią tworzyć własne programy”. Młodzi ludzie muszą mieć możliwość zdobycia umiejętności, których będą potrzebować w przyszłej pracy. Inicjatywa ma pomóc w kształceniu kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi, którzy trafią na europejski rynek pracy.  

Portal „Open Education Europa”

Jednym z konkretnych narzędzi, jakie wprowadziła Komisja, jest nowy europejski portal otwartych zasobów edukacyjnych „Open Education Europa”. Umożliwi on uczniom i studentom, nauczycielom i ogółowi społeczeństwa dzielenie się otwartymi zasobami edukacyjnymi i korzystanie z nich. Na stronie będą bezpłatnie udostępniane materiały edukacyjne, które powstały przy wsparciu z funduszy UE. Za pomocą dostępnej na stronie platformy dyskusyjnej nauczyciele i studenci będą mogli promować lepsze wykorzystanie technologii cyfrowych w dziedzinie nauczania, a także dzielić się najlepszymi praktykami w tej dziedzinie.

Inicjatywa na rzecz otwartej edukacji zajmie się również innymi kwestiami dotyczącymi edukacji cyfrowej w Europie. Więcej środków zostanie przeznaczonych na szkolenia dla nauczycieli rozwijające umiejętności korzystania z technologii cyfrowych oraz poprawę dostępu do szybkiego internetu i sprzętu informatycznego w szkołach i na uczelniach wyższych.

Inicjatywa na rzecz otwartej edukacji służąca pobudzaniu innowacji i rozwijaniu umiejętności informatycznych w szkołach i na uczelniach wyższych

Europejskie uniwersytety otworzą się na świat

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki