Navigačný riadok

Zaujíma vás kultúra? Vitajte v Európe! - 22/08/2013

Koloseum, Rím © EÚ

V Európe nemusíte chodiť ďaleko, aby ste natrafili na pozoruhodné historické alebo kultúrne diela. Či sa v lete vyberiete niekam za exotikou alebo cestujete prstom po mape, zaraďte do svojho cestovného plánu niektoré z týchto pamätihodností.

Stredoveké mesto Rodos, Forum Romanum alebo drevené kostoly v Poľsku – Európania si na svojich cestách za oddychom, kultúrou a históriou naozaj majú z čoho vyberať.

Projekty obnovy Star

Udržiavanie budov a umenia v dobrom stave si vyžaduje veľa práce. Európska komisia a organizácia Europa Nostra v júni ocenili úsilie dobrovoľníkov a odborníkov pri ochrane najdôležitejších pamiatok, keď oznámili víťazov cien za výnimočné projekty ochrany za rok 2013.

V tohtoročnom verejnom hlasovaní cenu získala budova Propyleje v Aténach. Verejnosť ocenila tento nedávny projekt na zachovanie a záchranu slávneho pamätníka európskej kultúry aj pre jeho vysokú úroveň remeselného majstrovstva.

Ďalšími víťazmi sa stali:

  • Hangáre pre hydroplány, Tallinn, Estónsko;
  • Rímske divadlo v Medellíne, Španielsko;
  • Strawberry Hill, Spojené kráľovstvo;
  • Obnova zariadení v pivovare Wielemans-Ceuppens, Belgicko;
  • Združenie na podporu umenia a kultúry vo východnej časti Nemecka;
  • Projekt na zvyšovanie informovanosti o dekoratívnych dlaždiciach (azulejos) v Portugalsku.

Podpora EÚ

EÚ prispieva k zachovaniu mnohých z týchto lokalít – od obnovenia Akropoly v Aténach po čistenie starých fresiek pomocou laseru v talianskej Siene. Takisto financuje výskum s cieľom chrániť európske kultúrne bohatstvo. V rámci projektu Firesense bol napríklad vyvinutý systém včasného varovania, ktorý monitoruje riziko požiaru a extrémne počasie v oblastiach kultúrneho záujmu.

Cestovanie prstom po mape

Ľudia túžiaci po kultúre si budú môcť užiť európsku digitálnu knižnicu, múzeum a archív Europeana. Každý si v nej nájde niečo pre seba, bez ohľadu na to, či vás zaujíma secesia alebo hudobné nástroje, írska tradičná hudba alebo botanické záhrady.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy