Ścieżka nawigacji

Interesujesz się kulturą? Europa to dla Ciebie wymarzone miejsce! - 22/08/2013

Rzymskie Koloseum © UE

W Europie nie trzeba daleko szukać, by trafić na wyjątkowe zabytki kultury. Tego lata wiele z nich będzie na wyciągnięcie ręki, bez względu na to, czy zamierzasz zwiedzać obce kraje, czy też zostajesz w domu.

Europejscy miłośnicy kultury i historii mają wielkie szczęście − nasz kontynent usiany jest zabytkami, od średniowiecznego miasta Rodos, przez Forum Romanum, po drewniane kościoły w Polsce.

Najlepsze projekty w dziedzinie konserwacji zabytków

Konserwacja budynków i dzieł sztuki wymaga ogromnych nakładów. Trud wolontariuszy i specjalistów nie przeszedł niezauważony − w czerwcu Komisja Europejska i ruch Europa Nostra przyznały nagrody laureatom tegorocznej edycji konkursu na najlepsze projekty w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Nagrodę publiczności otrzymał w tym roku główny budynek ateńskich Propylejów. Doceniono wysoki poziom rzemiosła, dzięki któremu uratowano budowlę o symbolicznym znaczeniu dla europejskiej kultury.

Pozostałe nagrody przyznano za następujące projekty:

  • Przystań hydroplanów w Tallinie, Estonia;
  • Teatr rzymski w Medellín, Hiszpania;
  • Pałac Strawberry Hill, Wielka Brytania;
  • Renowacja maszyn browaru Wielemans-Ceuppens, Belgia;
  • Stowarzyszenie na rzecz promocji sztuki i kultury w Niemczech Wschodnich;
  • Projekt SOS Azulejo, Loures, Portugalia.
W kategorii „Badania naukowe” nagrodzono też projekt z Polski. Jest to rozprawa habilitacyjna dr hab. Bartosza Walczaka z Politechniki Łódzkiej poświęcona wybranym zagadnieniom dotyczącym rozwoju zespołów fabryczno-mieszkalnych w przemyśle włókienniczym na terenie Europy w latach 1771-1914. Publikacja zawiera przegląd ponad 280 takich europejskich zespołów.

Unijne wsparcie

UE pomaga w konserwacji wielu z tych miejsc, finansując różne projekty, od renowacji ateńskiego Akropolu po laserowe oczyszczanie fresków we włoskiej Sienie. Finansuje też badania naukowe, które pomagają chronić skarby europejskiej kultury i sztuki. Na przykład projekt Firesense, w wyniku którego powstał system wczesnego ostrzegania o pożarach lub ekstremalnych zjawiskach pogodowych zagrażających zabytkowym obiektom.

Palcem po mapie

Z kolei domatorom może przypaść do gustu Europeana – europejska biblioteka cyfrowa, a zarazem muzeum i archiwum. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: i miłośnik sztuki secesyjnej, i pasjonat tradycyjnej muzyki irlandzkiej, i amator instrumentów muzycznych lub ogrodów botanicznych.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki