Cesta

Milujete památky? Pak milujete Evropu! - 22/08/2013

Koloseum, Řím © EU

Evropa nabízí nepřeberné množství fascinujících historických a kulturních památek. A cesta za nimi může být jak reálná, tak virtuální.

Od historických památek Rhodu po Forum Romanum a dřevěné kostely v Karpatech – milovníci památek a kulturního dědictví si v Evropě rozhodně přijdou na své.

Nejlepší projekty obnovy památek

Péče o budovy a umělecká díla je velmi náročná. Úsilí dobrovolníků i profesionálů v této oblasti ocenila Evropská komise spolu s organizací Europa Nostra v červnu, kdy byly vyhlášeny ceny za vynikající projekty v oblasti památkové péče za rok 2013.

Letos ve veřejném hlasování zvítězil aténský projekt akropolské brány Propylaea, na němž byl oceněna mimořádná úroveň řemeslných dovedností při záchraně této ikonické památky evropské kultury.

Další oceněné projekty:

  • Hydroplánový přístav (Námořní muzeum v Tallinu, Estonsko);
  • Římské divadlo (Medellín, Španelsko);
  • Hrad Strawberry Hill (Spojené království);
  • Obnova a oprava strojů v pivovaru Wielemans-Ceuppens (Belgie);
  • Sdružení pro propagaci umění a kultury ve východoněmeckých spolkových zemích;
  • Projekt „SOS Azulejo“ na záchranu portugalské kachličkové výzdoby budov.

Podpora EU

Údržba mnoha těchto lokalit probíhá za podpory EU (od restauračních prací na aténské Akropoli po laserové čištění starých fresek v italské Sieně). EU rovněž financuje výzkum v oblasti ochrany evropského kulturního dědictví. Např. projekt Firesense vyvinul systém včasného varování monitorující rizika požáru a extrémního počasí v památkově významných oblastech.

Virtuální prohlídky památek

Milovníci historie a kultury si rovněž zamilují internetové stránky Europeana – evropskou digitální knihovnu, muzeum a archiv. Svým návštěvníkům nabízí obrovské množství exponátů a informací, ať už se zajímají o secesi, hudební nástroje, irský folklór, botanické zahrady a další a další oblasti.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy