Navigačný riadok

Nová európska architektúra – oslava talentu - 21/05/2013

Harpa, koncertná sála a konferenčné centrum v Reykjavíku na Islande © EÚ

Harpa, koncertné a konferenčné centrum v Reykjavíku na Islande získalo cenu za súčasnú architektúru (cenu Miesa van der Rohe 2013).

Porota zhodnotila, že táto budova pomohla pri transformácii a oživení prístavu v Reykjavíku. Centrum s názvom Harpa Englishespañol navrhli architektonické štúdiá Henning Larsen Architects, Batteríið Architects a Studio Olafur Eliasson.

„Úchvatný presklený zovňajšok budovy s pravidelnou poróznou štruktúrou, ktorá vytvára neustálu hru svetla, podporuje komunikáciu medzi mestom a vnútorným životom budovy“, povedal predseda poroty.

Cena EÚ za súčasnú architektúru, ktorá je známa pod názvom cena Miesa van der Rohe, sa udeľuje každé dva roky od roku 1987. Jej cieľom je oceniť výnimočnosť a podporiť začínajúcich architektov.

Začínajúce talenty

Porota udelila osobitné ocenenie začínajúcim architektom Maríi Langaritovej a Víctorovi Navarrovi za projekt Nave de Música Matadero Englishespañol (Red Bull Music Academy) v Madride v Španielsku.

Budova, ktorá bola postavená len za 2 mesiace, mala hosťovať hudobný festival v priestoroch skladu zo začiatku 20. storočia. Porota sa vyjadrila, že táto budova splnila nielen technické potreby podujatia, ale zároveň podporila a obohatila umelecké stretnutia hudobníkov.

Ceny sa budú udeľovať na slávnostnom odovzdávaní 7. júna v pavilóne Miesa van der Rohe v Barcelone.

Víťazi boli vybraní z 335 nominácií, medzi ktorými boli aj centrála firmy Phoenix Zeppelin v Banskej Bystrici, OTIO, Dom pri fare v Nitre, hvezdáreň a planetárium v Brne, či múzeum súčasného umenia vo Wroclawi v Poľsku.

Do súťaže je možné prihlásiť všetky budovy, ktoré nie sú staršie ako 2 roky a ktoré prispievajú k mestskému životu – od súkromného domu po rozsiahly projekt infraštruktúry.

V odvetví architektúry je priamo zamestnaných viac ako pol milióna ľudí, čo je významným prínosom pre kultúrne a tvorivé odvetvia, ktoré predstavujú 4,5 % hrubého domáceho produktu EÚ.

Program EÚ pod názvom Kultúra podporuje partnerské projekty v oblasti architektúry a kultúrneho dedičstva. Jeho celkový rozpočet na obdobie 2007 – 2013 predstavuje 400 mil. EUR.

Viac o cene EÚ za architektúru DeutschEnglishfrançais

Program EÚ Kultúra DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy