Ścieżka nawigacji

Najlepsze budynki w Europie – europejski konkurs architektoniczny - 21/05/2013

Harpa – hala koncertowa i centrum konferencyjne w Rejkiawiku, Islandia © UE

Nagrodę główną w konkursie im. Miesa van der Rohe na najlepszy obiekt współczesny zdobyła islandzka Harpa − hala koncertowa i centrum konferencyjne w Rejkiawiku.

W swoim uzasadnieniu jury podaje, że nagrodzony w tym roku projekt przyczynił się do rewitalizacji i transformacji portu w Rejkiawiku. Obiekt Harpa Englishespañol zaprojektowały pracownie Henning Larsen Architects, Batteríið Architects i Studio Olafur Eliasson.

Według przewodniczącego jury elewacja budynku, zbudowana z mnóstwa szklanych elementów, których barwy zmieniają się pod wpływem światła, symbolizuje dialog między miastem a tym, co dzieje się wewnątrz Harpy.

Przyznawana co dwa lata europejska nagroda w dziedzinie architektury nowoczesnej – znana również jako nagroda im. Miesa van der Rohe – została ustanowiona w 1987 r. Jej podstawowym zadaniem jest wyróżnienie wyjątkowych projektów i wspieranie młodych talentów.

Utalentowani młodzi architekci

Nagrodę specjalną dla młodych architektów otrzymali María Langarita i Víctor Navarro za projekt Nave de Música Matadero Englishespañol (Red Bull Music Academy) w Madrycie.

Obiekt powstał zaledwie w ciągu dwóch miesięcy − magazyny z początków XX wieku zostały zaadaptowane na centrum festiwalowe. Utworzone przestrzenie nie tylko sprostały wymogom technicznym obowiązującym przy organizacji festiwali, lecz również nadały nowy wymiar spotkaniom artystów.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 7 czerwca w pawilonie barcelońskim Miesa van der Rohe.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 335 obiektów, w tym 13 z Polski. Znalazły się wśród nich między innymi Biblioteka Akademicka w Katowicach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie czy Centrum Geoedukacji w Kielcach. Do finału dostały się następujące projekty: Ratusz w Gandawie (Belgia), nowoczesna przestrzeń publiczna Superkilen w Kopenhadze (Dania), dom spokojnej starości w Alcácer do Sal (Portugalia) i pawilon Metropol Parasol w Sewilli (Hiszpania).

Do konkursu nominowane są budynki, które zrealizowane zostały w ciągu ostatnich dwóch lat i które podnoszą jakość życia w mieście. Mogą to być budynki mieszkalne, ale również zakrojone na szeroką skalę projekty infrastrukturalne.

Sektor architektury zatrudnia ponad pół miliona osób i ma duży wpływ na dynamikę sektora kultury i sektora kreatywnego, które wytwarzają 4,5 proc. unijnego PKB.

W ramach realizowanego przez UE programu Kultura, którego całkowity budżet na okres 2007−2013 wynosi 400 mln euro, wsparcie uzyskują projekty łączące architekturę z ochroną dziedzictwa kulturowego.

Nagroda architektoniczna UE − więcej informacji DeutschEnglishfrançais

Unijny program Kultura DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki