Navigācijas ceļš

Atzinība Eiropas jaunās arhitektūras talantiem - 21/05/2013

“Harpa” — koncertzāle un konferenču centrs Reikjavīkā, Islandē © EU

2013. gadā Ludviga Mīsa van der Roes vārdā nosaukto mūsdienu arhitektūras balvu saņem Islandes “Harpa” — koncertzāle un konferenču centrs Reikjavīkā.

Žūrija atzina, ka šī ēka ir palīdzējusi pārveidot un atdzīvināt Reikjavīkas ostu. “Harpa” Englishespañol autori ir šādi arhitektu biroji: “Henning Larsen Architects”, “Batteríið Architects” un “Studio Olafur Eliasson”.

Žūrijas priekšsēdētājs teica: “Šajā celtnē izteiksmīgie un caurspīdīgie ķieģeļu šūnas atgādinošie elementi uztur mūždien mainīgu gaismas un krāsu spēli, risinot sarunu starp pilsētu un celtnes iekšējo dzīvi.”

ES balvu par izcilu mūsdienu arhitektūru piešķir reizi divos gados. Tā pazīstama arī kā Mīsa van der Roes balva, un tā godina un rosina izcilus jaunos talantus arhitektūrā.

Jaunie talanti

Žūrijas īpašo balvu piešķīra Marijai Langaritai un Viktoram Navarro par Nave de Música Matadero Englishespañol (Mūzikas akadēmiju) Madridē, Spānijā.

Šo celti uzbūvēja tikai divu mēnešu laikā, lai 20. gs. sākuma noliktavu kompleksā varētu sarīkot mūzikas festivālu. Žūrija norādīja, ka celtne gan atbilst pasākuma tehniskajām vajadzībām, gan rosinājusi un bagātinājusi profesionālus kontaktus starp mūziķiem.

Balvu pasniegs ceremonijā, kas notiks 7. jūnijā Ludviga Mīsa van der Roes paviljonā Barselonā.

Uzvarētājus izvēlējās no 335 nominētajiem darbiem. Pārējie finālisti: rātsnams (Ģente, Beļģija); “Superkilen” (Kopenhāgena, Dānija); veco ļaužu pansionāts (Alcácer do Sal, Portugāle) un “Metropol Parasol” (Sevilja, Spānija).

Konkursam nominēt var jebkuru pilsētas celtni, kas jaunāka par diviem gadiem, — sākot no privātmājām līdz pat vērienīgiem infrastruktūras projektiem.

Arhitektūrā tiešā veidā nodarbināti vairāk nekā pusmiljons cilvēku. Šī nozare sniedz nozīmīgu ieguldījumu kultūrā un radošajā industrijā, kas saražo 4,5 % ES iekšzemes kopprodukta.

ES programma “Kultūra”, kuras budžets 2007.–2013. gadā ir 400 miljoni eiro, atbalsta sadarbības projektus arhitektūras un kultūras mantojuma jomā.

Sīkāk par ES arhitektūras balvu DeutschEnglishfrançais

ES programma “Kultūra” DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites