Navigatsioonitee

Euroopa uus arhitektuur – tunnustatakse talente - 21/05/2013

Harpa - Reykjaviki kontserdisaal ja konverentsikeskus, Island © EU

2013. aasta Mies van der Rohe nimelise kaasaegse arhitektuuri auhinna sai Islandil Reykjavikis asuv kontserdisaal ja konverentsikeskus Harpa.

Žürii arvates aitab see hoone muuta ja taaselustada Reykjaviki sadamaala. Harpa Englishespañol kavandasid ettevõtted Henning Larsen Architects, Batteríið Architects ja Studio Olafur Eliasson.

Žürii esimehe sõnul pakub Harpa ikooniline ja läbipaistev poorne telliselaadne lahendus pidevalt muutuvat värvide ja valguse mängu, arendades linna ja hoonesisese elu vahelist kahekõnet.

Iga kahe aasta järel väljaantava ELi kaasaegse arhitektuuri auhinnaga (tuntud ka Mies van der Rohe auhinna nime all) tunnustatakse arhitektuuri tipptaset ning julgustatakse lootustandvaid talente arhitektuurivaldkonnas.

Lootustandev talent

Žürii andis lootustandva arhitekti eriauhinna María Langaritale ja Víctor Navarrole Hispaanias Madridis asuva Nave de Música Matadero Englishespañol (muusikaakadeemia) eest.

Hoone püstitati XX sajandi algusest pärinevasse laokompleksi kõigest kahe kuuga, et seal saaks korraldada muusikafestivali. Žürii hinnangul vastas hoone ürituse tehnilistele nõuetele, arendades ning rikastades samas muusikute kunstilist kooskõla.

Auhinnad antakse üle Barcelonas 7. juunil Mies van der Rohe paviljonis toimuval tseremoonial.

Võitjad selgitati välja 335 kandidaadi hulgast. Ülejäänud finalistid olid: turuhoone (Gent, Belgia); Superkilen (Kopenhaagen, Taani); vanadekodu (Alcácer do Sal, Portugal) ja Metropol Parasol (Sevilla, Hispaania).

Auhinnale võib kandideerida mis tahes ehitis (milleks võib olla nii eramu kui ka suuremahuline infrastruktuur), mis on vähem kui kaks aastat vana ning mis annab linnaellu oma panuse.

Arkitektuurivaldkond tagab vahetult töö rohkem kui poolele miljonile inimesele ning annab olulise panuse kultuuri- ja loomemajandusele, mis toodab 4,5% ELi sisemajanduse koguproduktist.

ELi kultuuriprogrammist, mille kogueelarve ajavahemikus 2007–2013 on 400 miljonit eurot, toetatakse arhitektuuri ja kultuuripärandiga seotud koostööprojekte.

ELi arhitektuuriauhinnast täiendavalt DeutschEnglishfrançais

ELi kultuuriprogramm DeutschEnglishfrançais

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad