Cesta

Nová evropská architektura nemá o talenty nouzi - 21/05/2013

Harpa – koncetrní síň a konferenční centrum v Reykjavíku, Island © EU

Cenu Miese van der Rohe za současnou architekturu v roce 2013 získává koncertní síň a konfereční centrum Harpa v Reykjavíku

Porota ocenila, že budova pomohla transformovat a revitalizovat reykjavický přístav. Centrum Harpa Englishespañol vzniklo podle projektu firem Henning Larsen Architects, Batteríið Architects a Studio Olafur Eliasson.

„Charakteristická, cihly připomínající struktura budovy nabízí permanentní hru barev a světel a neustále tak její vnitřní život propojuje s životem města,“ uvádí vyjádření poroty.

Evropská cena za současnou architekturu (Cena Miese van der Rohe) se uděluje jednou za dva roky za vynikající počin v oblasti současné architektury a jejím cílem je podpořit mladé talentované architekty.

Nové talenty

Zvláštní cenu pro nové talenty získali María Langarita a Víctor Navarro za projekt Nave de Música Matadero Englishespañol v Madridu.

Budova, která vznikla v komplexu skladů pocházejících ze začátku 20. století, byla hotova za pouhé dva měsíce a konal se v ní hudební festival. Porota ocenila, že projekt splnil technické požadavky festivalu a zároveň obohatil jeho uměleckou kvalitu a vytvořil podmínky pro kulturní interakci mezi hudebníky.

Ceny budou uděleny na slavnostním ceremoniálu v Pavilonu Miese van der Rohe v Barceloně 7. června.

Vítězové byli vybráni z 335 nominací. Do finále se dáli probojovaly tyto projekty: nová městská tržnice v Gentu (Belgie); park Superkilen v Kodani (Dánsko); domov v důchodců v Alcácer do Sal (Portugalsko) a centrum Metropol Parasol v Seville (Španělsko).

Do soutěže lze přihlásit jakoukoli budovu (od rodinného domu až po velké infrastrukturní projekty), jež není starší než dva roky a představuje přínos pro život ve městě.

Architektura přímo dává práci více než půlmilionu lidí a je významnou součástí kulturního a kreativního odvětví, které vytváří 4,5 % hrubého domácího produktu EU.

Projekty spolupráce v oblasti architektury a kulturního dědictví podporuje Evropský program Kultura, jehož celkový rozpočet na období 2007–2013 činí 400 milionů eur.

Další informace o ceně EU za architekturu DeutschEnglishfrançais

Program EU Kultura DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy