Ścieżka nawigacji

Telewizja przez internet – konsultacje społeczne - 25/04/2013

Dzięki temu, że telewizję można oglądać w internecie, mamy do wyboru więcej programów i filmów. UE chce poznać nasze zdanie na temat tego, jaka powinna być unijna polityka audiowizualna.

Coraz więcej osób ogląda programy i filmy przez telewizory połączone z internetem lub na komputerach, laptopach, tabletach, smartfonach czy konsolach do gier. W ten sposób mogą oglądać to, co chcą, kiedy chcą, i tam, gdzie chcą.

Jednak tradycyjne media uważają, że dostawcy internetu mają nieuzasadnioną przewagę konkurencyjną, bowiem nie podlegają w takim samym stopniu przepisom ani nadzorowi ze strony urzędów regulacyjnych.

Komisja jest świadoma tego, że problem istnieje. Potrzebne jest wspólne podejście w skali UE, które pozwoli zapewnić konsumentom lepsze usługi i większy wybór w rozsądnej cenie.

Przed zaproponowaniem nowych przepisów Komisja chce poznać nasze zdanie na temat konwergencji mediów. W tym celu zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach społecznych English – „Przygotowanie do nadejścia w pełni zintegrowanych mediów audiowizualnych: wzrost gospodarczy, twórczość i wartości”. Do końca sierpnia 2013 r. można udzielać odpowiedzi na pytania zawarte w dokumencie do dyskusji DeutschEnglishfrançais, w którym przedstawiono kwestie wymagające rozważenia. Należą do nich:

  • zwiększenie konkurencyjności europejskich nadawców w stosunku do międzynarodowych rywali (zwłaszcza z USA)
  • propagowanie europejskich wartości i zasad, czyli wolności mediów, ochrony dzieci, dostępności usług dla użytkowników niepełnosprawnych itp.
  • propagowanie wspólnych norm, aby użytkownicy mogli mieć dostęp do transmisji cyfrowych oraz treści audiowizualnych z dowolnego miejsca w UE
  • finansowanie filmów, programów telewizyjnych i innych utworów audiowizualnych
  • rola publicznych urzędów regulacyjnych w tworzeniu otwartego i różnorodnego sektora audiowizualnego.

Przejście na transmisję internetową jest już przedmiotem dyskusji w kilku krajach UE i w Parlamencie Europejskim.

Oddzielne debaty mogłyby doprowadzić do powstania różnych przepisów, a tym samym do ograniczenia rozwoju sektora i uniemożliwienia konsumentom dostępu do usług audiowizualnych na jak najkorzystniejszych warunkach.

Dlatego opracowanie wspólnej unijnej polityki w tej dziedzinie jest rozsądnym rozwiązaniem. W tej chwili Komisja nie opowiada się za żadnym z wariantów, a przed zaproponowaniem nowych przepisów uwzględni wszystkie możliwości. Jedną z nich jest aktualizacja przepisów UE w zakresie usług audiowizualnych English .

Komisja ogłosiła też niedawno inne związane z tą tematyką konsultacje społeczne – jedne dotyczą wolności mediów i pluralizmu w mediach English, a drugie niezależności krajowych urzędów regulacyjnych English zajmujących się sektorem audiowizualnym. W tych konsultacjach można wziąć udział do 14 czerwca 2013 r.

Więcej na temat usług audiowizualnych English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki