Cesta

Komise chce znát názor občanů na vysílání přes internet - 25/04/2013

Technologie video-streamingu přes internet poskytla lidem větší výběr televizních pořadů a filmů — aby z tohoto vývoje mohli mít prospěch všichni, potřebuje nyní EU znát váš názor.

Stále více lidí sleduje pořady a filmy online – v televizi připojené na internet nebo na monitorech stolních počítačů, notebooků, tabletů, chytrých telefonů nebo herních konzolí. Mohou se tak dívat na co chtějí, kdy chtějí a kde chtějí.

Provozovatelé tradičního vysílání však namítají, že jsou znevýhodněni – například proto, že internetové vysílání nepodléhá stejným pravidlům a regulačnímu dohledu.

Komise uznává, že tento problém existuje. Je zapotřebí zvolit společný přístup na celoevropské úrovni, který zároveň pomůže zaručit spotřebitelům lepší služby a větší výběr za přijatelné ceny.

Předtím, než Komise předloží konkrétní návrh, žádá o stanovisko občany prostřednictvím veřejné konzultace English s názvem „Příprava na plně konvergenční audiovizuální svět: růst, tvorba a hodnoty“. Konzultace potrvá do konce srpna 2013. Zájemci se mohou vyjádřit k jednotlivým bodům problematiky, které obsahuje související dokument DeutschEnglishfrançais. Jedná se například o:

  • Opatření zaměřená na to, aby provozovatelé vysílání v EU mohli být konkurenceschopnější ve srovnání s mezinárodními společnostmi (zejména těmi, které sídlí ve Spojených státech).
  • Prosazování evropských hodnot a principů — svobody médií, ochrany nezletilých, dostupnosti pro uživatele se zdravotním postižením atp.
  • Propagaci společných norem, aby uživatelé měli přístup k digitálnímu vysílání a audiovizuálnímu obsahu odkudkoli z EU.
  • Financování filmové a televizní produkce a dalších audiovizuálních děl.
  • Regulaci ze strany veřejných orgánů na podporu otevřenosti a rozmanitosti vysílání.

Přechod na internetové vysílání se již projednávána v několika zemích EU a v Evropském parlamentu.

Roztříštěné debaty by mohly způsobit nejednotnost pravidel v EU, která by utlumila růst trhu spotřebitele by připravila o optimální přístup k těmto službám.

Proto má smysl zavést v EU jednotnou politiku co nejdříve. Komise v současné době neupřednostňuje žádné konkrétní řešení a předtím, než předloží svůj návrh hodlá zvážit všechny možnosti. Jednou z možností je aktualizovat pravidla EU pro audiovizuální služby English .

Komise již uspořádala veřejné konzultace k souvisejícím tématům – jedna z nich se zabývá svobodou a pluralitou sdělovacích prostředků English, druhá nezávislostí vnitrostátních regulačních orgánů v audiovizuálním odvětví. Lhůta pro zasílání připomínek k těmto konzultacím končí 14. června 2013.

Další informace o audiovizuálních službách English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy