Ścieżka nawigacji

Parlez-vous po europejsku? - 25/09/2012

Szkolna tablica z hiszpańskimi i angielskimi wyrazami © iStockphoto

Od platformy „speak-dating” w Pradze po konkurs rapowania w Åarhus – w całej Europie odbędą się liczne wydarzenia z okazji tegorocznego Dnia Języków.

Wszyscy ci, którzy mają zamiłowanie do języków, mogą np. wybrać się do Cardiff na wieczór poezji obcojęzycznej albo odwiedzić „world café” w Sofii, czy też spróbować swoich sił w konkursie komponowania „koktajli” z języków europejskich w Budapeszcie. To zaledwie kilka z wydarzeń odbywających się w całej Europie 26 września.

UE ma 23 języki urzędowe, a oprócz tego około 60 języków regionalnych i języków mniejszości (takich jak kataloński i walijski) oraz ponad 175 języków, którymi posługują się migranci. UE chce chronić swoją różnorodność językową i zachęca nas do nauki innego (oprócz ojczystego) języka europejskiego. Znajomość języków obcych sprawia, że łatwiej jest nam żyć i pracować za granicą, a także ułatwia sąsiadującym społecznościom wzajemne kontakty i zrozumienie.

Najpopularniejszą unijną inicjatywą dotyczącą języków jest program Erasmus DeutschEnglishfrançais , który co roku umożliwia ponad 230 tys. młodych ludzi studia za granicą. UE wydaje w sumie około 1 mld euro rocznie na ten i inne programy umożliwiające jej obywatelom wyjazd za granicę na szkolenie zawodowe, do pracy albo w charakterze wolontariusza.

Dzięki nowemu programowi Erasmus dla wszystkich DeutschEnglishfrançais podwoi się liczba miejsc dostępnych w latach 2014–2020. Komisja przedstawiła w tej sprawie wniosek ustawodawczy, który jest obecnie omawiany przez posłów do Parlamentu Europejskiego i ministrów 27 krajów UE.

Przywódcy UE chcieliby, aby wszystkie dzieci, już od wczesnych lat życia, miały możliwość nauki co najmniej dwóch języków obcych.

Dziesięć lat temu wprowadzono Europejski Znak Innowacyjności w Zakresie Nauczania Języków Obcych, którym wyróżniane są innowacyjne projekty w zakresie nauki języków. W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną nagrody za wyjątkowe projekty na rzecz łatwiejszej nauki języków obcych oraz zwiększenia roli języków w zglobalizowanym świecie.

Europejski Dzień Języków jest organizowany wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy DeutschEnglishfrançaisitaliano .

Więcej na temat języków UE

Lekcje z zagranicy: międzynarodowy przegląd nauki języków w szkole podstawowej English (sprawozdanie)

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki