Navigatsioonitee

Kas te räägite Euroopa keelt? - 25/09/2012

Tahvel hispaania- ja ingliskeelsete sõnadega © iStockphoto

Alustades keelekohtingutega Prahas ning lõpetades võisturäppimisega Århusis – Euroopa keeltepäevale 2012 pühendatud üritused toimuvad kõikjal Euroopas.

Tärkavad lingvistid saavad samuti proovida oma kätt võõrkeelse luule alal Cardiffis või täiendada oma sõnavara Sofias asuvas maailmakohvikus või Budapesti keelteteemalises kokteilibaaris. Need on vaid mõningad näited üritustest, mis Euroopas 26. septembril aset leiavad.

ELis on 23 ametlikku keelt, ligikaudu 60 piirkondlikku ja vähemuskeelt (nagu katalaani ja kõmri keel) ning üle 175 sisserändajate keele. Eesmärgiks on sellist mitmekesisust kaitsta ja julgustada rohkem inimesi teisi Euroopa keeli õppima, mis muudab välismaal elamise ja töötamise lihtsamaks ning aitab kaasa naaberkogukondade suhtlusele ja üksteisest arusaamisele.

ELi tuntuim keelealgatus on programm Erasmus DeutschEnglishfrançais , mis võimaldab igal aastal enam kui 230 000 noorel välismaal õppida. Kokku eraldab EL igal aastal ligikaudu 1 miljard eurot nii sellele kui ka teistele programmidele, mis võimaldavad ELi kodanikel saada välismaal kutsekoolitust, töötada vabatahtlikuna või teha noorsootööd.

Uue programmiga Erasmus kõigi jaoks DeutschEnglishfrançais peaaegu kahekordistataks olemasolevate kohtade arvu ajavahemikus 2012−2020. Euroopa Komisjoni asjaomast ettepanekut arutavad praegu nii Euroopa Parlamendi liikmed kui ka ELi 27 liikmesriigi ministrid.

ELi liikmesriikide juhid sooviksid, et lastele õpetataks juba varajases eas lisaks nende emakeelele ka vähemalt kahte võõrkeelt.

Kümme aastat tagasi asutati Euroopa keeleõppe tunnuskiri, et tunnustada eriti uuenduslikke keeleõppe- ja õpetuse projekte. Sel aastal antakse esmakordselt välja auhinnad ainulaadsetele projektidele, mille raames uuritakse viise, kuidas parandada keeleõpet ning keelte rolli globaliseeruvas maailmas.

Euroopa keeltepäeva korraldavad ühiselt Euroopa Komisjon ja Euroopa Nõukogu DeutschEnglishfrançaisitaliano .

Täiendavalt ELi keelte kohta

Tunnid välismaal: rahvusvaheline ülevaade emakeelte kohta English (aruanne)

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad