Cesta

Parlez-vous European? - 25/09/2012

Školní tabule se slovy ve španělštině a angličtině © iStockphoto

Vyrazte si na „speak-dating“ v Praze nebo na rapovou soutěž v Aarhusu – u příležitosti Evropského dne jazyků 2012 se budou akce konat po celé Evropě.

Všichni ti, kteří mají zájem o cizí jazyky, si přijdou na své například na večeru poezie v Cardiffu, během „world café“ v Sofii nebo mohou zavítat do „jazykového koktejl baru“ v Budapešti. To je jen několik příkladů z mnoha akcí, které se budou 26. září v Evropě konat .

Evropská unie má 23 úředních jazyků, ale kromě nich zde najdeme okolo 60 regionálních a menšinových jazyků (např. katalánštinu a velštinu) a více než 175 jazyků, jimiž hovoří přistěhovalci. Smyslem snah EU je tuto rozmanitost chránit a podporovat Evropany v tom, aby se učili cizím jazykům. Usnadní jim to život jak v osobní, tak pracovní sféře – s jazykovými znalostmi mohou snáze získat práci v zahraničí, ale také zlepšit vztahy se svými sousedy jiných národností a etnik.

Nejznámější iniciativou EU v této oblasti je program Erasmus DeutschEnglishfrançais , díky kterému každoročně vyjíždí studovat do zahraničí přes 230 000 mladých lidí. EU na tyto a další programy vynakládá celkem asi 1 miliardu eur ročně. Občanům tak umožňuje účast na odborné přípravě v zahraničí, dobrovolnických aktivitách či práci s mládeží.

Nový program Erasmus pro všechny DeutschEnglishfrançais má počet volných míst v tomto programu v období 2014–2020 téměř zdvojnásobit. Související návrh Evropské komise je v současné době projednáván v Evropském parlamentu a ministry všech 27 členských zemí EU.

Vedoucí představitelé EU vybízejí k tomu, aby se děti již od útlého věku učily kromě svého mateřského jazyka alespoň dvěma cizím jazykům.

Před deseti lety vznikla také Evropská jazyková cena Label, kterou dostávají inovativní projekty zaměřené právě na studium a výuku jazyků. Letos bude poprvé udělena za nejlepší projekty zacílené na metody, které zdokonalují výuku jazyků a posilují roli jazyků v globalizovaném světě.

Evropský den jazyků organizují společně Evropská komise a Rada Evropy DeutschEnglishfrançaisitaliano .

Více o jazycích EU

Lessons from abroad: international review of primary languages English (zpráva)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy