Navigačný riadok

Famózne európske festivaly - 06/08/2012

Ľudia na koncerte hľadia na pódium a tlieskajú rukami nad hlavou © EÚ

Od klasickej a modernej hudby, po divadlo či tanec – leto je obdobím, keď máte v Európe možnosť si vychutnať najlepšie kultúrne podujatia.

Prichádzajú posledné týždne leta s pestrou ponukou festivalov, ktorým sa nedá odolať.

Stále môžete stihnúť záverečný týždeň festivalu moderného tanca ImPulsTanz DeutschEnglish vo Viedni, na ktorý každoročne prichádzajú tisícky profesionálnych tanečníkov a choreografov z celého sveta. 5-týždňový festival končí 12. augusta.

Potom si zaskočte do susedného Slovinska na spojenie tanca a divadla v rámci festivalu Mladi Levi Englishslovenščina v Ľubľane (od 23. augusta do 2. septembra), ktorý každoročne dáva mladým talentom možnosť vyniknúť na scéne súčasného pokrokového divadla.

Holandský Utrecht bude od 2. do 9. septembra hostiť hudobný festival Gaudeamus Muziekweek EnglishNederlands , ponúkajúci mix diel mladých skladateľov a novej hudby.

Tohtoročný internationales literaturfestival berlin DeutschEnglish privíta v dňoch 4. až 15. septembra 150 spisovateľov z celého sveta a ponúkne im priestor na verejné čítanie svojich diel a diskusie o súčasnej literatúre.

Ďalšou zastávkou na púti po hudobných festivaloch je Punkt English v nórskom meste Kristiansand (6. až 8. septembra). Umeleckým riaditeľom tohto ročníka je hudobná legenda Brian Eno. V jeho výbere nájdete napríklad avantgardné duo Cyclob a malijského muzikanta Guimba Kouyatého.

Pre tých, čo na jeseň navštívia Rakúsko, odporúčame festival moderného umenia Steirischer Herbst DeutschEnglish (21. septembra – 14. októbra), ktorý ponúkne fascinujúci koktail divadla, tanca, architektúry, filmu, hudby, umeleckej tvorby a literatúry.

V septembri určite zavítajte na medzinárodný festival Divadelná Nitra (21. až 26. septembra). Hlavný program prinesie jedinečné diela divadelných tvorcov z Česka, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie aj Slovenska. Návštevníkom ponúkne približne dvadsiatku predstavení. Podtitulom 21. ročníka festivalu je vina/nevina.

Hlavné mestá kultúry

Titulom európske hlavné mesto kultúry DeutschEnglishfrançais sa tento rok hrdia Guimarães (Portugalsko) a Maribor (Slovinsko), ktoré usporiadali množstvo podujatí zameraných na svoje kultúrne dedičstvo, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Guimarães sa zameriava na svoje historické centrum zapísané v zozname kultúrnych pamiatok UNESCO, zatiaľ čo Maribor stavia do popredia previazanosť s okolitými mestami, aby vyjadril „energiu umenia a kultúry“.

Podpora pre kultúru

Predstavili sme vám len časť z kultúrnych podujatí a festivalov, ktoré sa konajú v Európe. Mnoho z nich získalo finančnú podporu z kultúrnych a mediálnych programov EÚ, ktoré pomáhajú propagovať dialóg medzi kultúrami a stimulujú hosťovanie umelcov a cirkuláciu umeleckých diel po Európe.

Nájdite viac podujatí na webovej lokalite European Festivals Association (Európske združenie festivalov) Englishfrançais

Informácie o politike a programoch EÚ v oblasti kultúry a zachovania kultúrneho dedičstva DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy