Cesta

Léto v Evropě: z festivalu na festival - 06/08/2012

Publikum sleduje dění na pódiu a tleská s rukama nad hlavou © EU

Nabídka evropských kulturních akcí špičkové kvality je mimořádně bohatá, ať už jde o vážnou nebo populární hudbu, divadlo nebo tanec

V posledních srpnových týdnech vrcholí nabídka letních festivalů. Kam třeba můžeme vyrazit?

Ve Vídni 12. srpna končí pětitýdenní mezinárodní festival tance DeutschEnglish , na kterém lze shlédnout tvorbu několika tisíc profesionálních tanečníků a choreografů z celého světa.

V sousedním Slovinsku se od 23. srpna do 2. září koná festival Mladi levi Englishslovenščina . V Lublani každoročně zazáří spousta mladých talentovaných představitelů současného divadelního umění.

Do nizozemského Utrechtu se od 2. do 9. září se sjedou mladí skladatelé a příznivci soudobé hudby na mezinárodní festival Gaudeamus Muziekweek EnglishNederlands .

Literatura bude mít svůj svátek od 4. do 15.září v Berlíně na mezinárodním literárním festivalu DeutschEnglish , jehož se zúčastní více než 1000 spisovatelů, kteří budou číst ze své tvorby a diskutovat o svých knihách.

Norský Kristiansand se rozezní v rytmu festivalu Punkt English . Uměleckým ředitelem letošního ročníku není nikdo jiný než Brian Eno. Na festivalu od 6. do 8. září vystoupí např. avantgardní skupina Cyclobe nebo Malijec Guimba Kouyaté.

Pokud zavítáte do Rakouska mezi 21. zářím a 14. říjnem nenechte si ujít multižánrový festival Steirischer Herbst DeutschEnglish (divadlo, tanec, architektura, film, hudba, výtvarné umění a literatura).

Mimořádné zážitky slibuje také mezinárodní divadelní festival Englishslovenčina v Nitře. V tomto slovenském městě se bude od 21. do 26. září konat 20 představení souborů z České republiky, Chorvatska, Maďarska, Německa, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Slovinska a Spojeného království. Tématem je Vina a nevinnost.

Evropská hlavní města kultury

Bohatý kulturní program také připravila letošní evropská hlavní města kultury DeutschEnglishfrançais – portugalský Guimarães a slovinský Maribor. Určitě stojí za návštěvu.

Historické centrum Guimarãese je součástí světového dědictví UNESCO. Maribor sází na spolupráci s okolními městy a vytváří síť „vyjadřující energii umění a kultury“.

Podpora kultury

Jmenované festivaly a kulturní akce jsou samozřejmě jen nepatrnou částí kulturního dění v Evropě. Na mnohé z nich finančně přispěla Evropská unie ze svých programů pro kulturu a média, které podporují mezikulturní dialog, kontakty mezi umělci a prezentaci jejich tvorby po celé Evropě.

Další kulturní akce na stránkách European Festivals Association Englishfrançais

Další informace o programech EU na podporu kultury a kulturního dědictví DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy